1986. aasta suvel tuli mul (ja exil) valida, kas osta punast värvi Lada’09 või kaks piletit grupireisile Budapesti, Queeni kontserdile. Mõlema nimetet kulutuse jaoks finantse ei jagunud. Sai otsustatud esimese kasuks. Tänaseni kahetsen kibedasti. Viis aastat hiljem polnud Freddie't enam elavate kirjas, ning mul jäigi tema laval nägemise elamus saamata. Punane Lada mulle kustumatut elamust ei jätnud.
-----
Nonii, kulla sõbrad. Hakatuseks toon ausalt välja põhjuse, miks käsilolev postitus sündis. Sest osa eelmise postituse kommentaariumist tekitas mus meelepaha. Ja kuna see tänaseks pole täielikult üle läinud, tahan seda väljendada. Olgu rõhutatud, et sarnast meelepaha, mida ka ise teiste inimeste blogisabades põhjustanud olen. Ma ei hakka ütlemagi “ilmselt olen”, sest tean, et olen. Mistap mul on põhjust kogu asja õppetunnina võtta, aga saagu ka kirja pandud, jääb ehk paremini meelde.
Eelmine postitus rääkis sellest, kui väga ma John Malkovich'i laval näha tahaks. Möönan, ehk oleksin võinud naljatooni “miks keegi teine sellest sündmusest ei hõiska” kasutamata jätta, sõnaselgemalt väljenduda, et tegemist minu personaalse unistusega. Teinekord olen targem. Aga point pole selles. Point on, et minu isiklikus veebipäevikus avaldatud emotsionaalsetele hüüatustele “ma tahan teda laval näitlemas näha, maksu mis maksab” ja “miks nad selle koroona-kolliga kontserditeadaandes hirmutavad” sain vastuseks “mina Malkovich'i nägemise eest küll hingehinda ei maksaks “ ja “koroonakolliga hirmutamine on OK, mina küll ei ärritu.” Inimesed, miks me nii teeme? ( Veelkord: ka mina olen nii teinud, ja mitte üks ega kümme korda, vaid kardetavasti palju rohkem.) Olgu, ma saan vastuvaidlemise tagamaadest aru, kui juhtume lugema midagi, mis laia lauaga lööb, üldistab, no näiteks “naised tahavad… ” või “inimestele meeldib…”. Või mida iganes muud, stiilis “minul on nii, ja teistel on ka, ja kel pole, on imelik või lollakas.” Sel puhul mõistan kirjapandule reageerimist, kuna kirjutaja on iseenda kogemuste/arusaamiste/jne põhjal ka kõik ülejäänud kodanikud meelevaldselt ära sildistanud, kaasa arvatud blogilugejad, ning lugeja teisitiarvav või vastuvaidlev kommentaar on mu meelest (vähemasti mõneti) õigustet.
Aga kui ma kirjutan näiteks midagi sellist nagu “plaanin kõhu kõrvalt kokku hoida ja pataka raha hakkama panna, et Egiptusesse sõita, oma silmaga püramiide näha” ning selle peale tuleb kommentaar “mina küll hingehinda ei maksaks, et korraks keset kõrbe asuvale kivihunnikutele pilku peale heita” siis… jah, miks me sedasi reageerime? Jumal hoidku, las inimene läheb ja vaatab hunnikut kive, kalli raha ees, miks me peame tema pinnal, tema veebikodus ta kivihunniku-vaatamise plaani pisendama, kuulutades, et meie meelest on see aja- ja raharaisk? (Kõrvalepõige: ma olen lausa mitu päeva keset tühermaad asuvat kivihunnikut vaadanud, tõsi, vähese raha eest ja kohalikku.)
Või kui inimene kirjutab, et tal on ühest või teisest asjast või asjaolust kõrini, miks me peame osutama, et näe minul küll pole, või kui ongi, siis mina olen mõistlik ja kannatan ära? Kui oleks kirjas, et kõigil või enamusel on kõrini, oleks teine asi. Muidugi siis lähed ja ütled, et oot, pea hoogu, räägi enda eest, minul on hoopis teistmoodi. Aga kui väljendatakse ainuisiklist arvamust, eelistust, unistust, mida iganes – miks me (veelkord, kaasa arvatud mina) tunneme vastupandamatut vajadust minna ja suu püsti kuulutada, et minu arvamus, eelistus, unistus on teistsugune? Ja kui siis arvaja/eelistaja/unistaja me kommile vastab ja selgitab, et kõik OK, inimesed ongi erinevad, ei jäta me ikka veel järele, kuigi saame aru, et kirjutaja on millestki vaimustet, või vastupidi, millegi üle nördinud. Ei, kus sa sellega - pressime enda vaatenurga kasvõi praost sisse. Ja ma ei räägi siin asisest mõttevahetusest, arutelust mingil üldhuvitaval teemal. Ma räägin olukordadest, kus näiteks mina olen öelnud, et mulle isiklikult meeldib punane värv, ja kommentaator tuleb ja teatab, et talle meeldib hoopis sinine. No väga tore siis ju. Inimesed ongi erinevad. Aga miks me (sajandat korda: ka mina!) seda endale igapäevaselt ei teadvusta, et on erinevad? Ikka ja jälle läheme punasearmastajate blogisabadesse oma sinisega lehvitama? Isegi puhkudel, kui on sõnaselgelt välja öeldud, et kirjutajale meeldib punane, mingeid eeldusi või üldistusi pole mängu toodud, et ka teistele võiks või peaks just nimelt see värv meeldima? (Jällegi, tahan siinkohal viimse tilgani enesekriitiline olla, ja takkajärgi tark – Malkovich'i postituses poleks vist pidanud “miks kõik ei vaimustu” nalja tegema, kuna inimestel pole ühtmoodi huumorisooned.)
Igatahes, mina nüüd küll üritan seda tunnet, mis eelmise postituse kommentaarium mus tekitas, endas sedavõrra alles hoida, et see takistaks mind ennast edaspidi teiste blogisabades sarnaseid võnkeid edastamast.
March 29/2023
“Everyone has a sense of humor. If you don't laugh at jokes, you probably laugh at opinions.” ― Criss Jami, Killosophy