"SÕRGADEL LIHA" (meat on the hoof) - säherdusest terminist polnud ma siiani kuulnudki, rääkimata sellest, et 'sõrgadel liha' ostmist kaaluda.

Aga alustame ikka jälle algusest. Oregoni kolimisest saati on meie toidusoetamine ja -valmistamine üksjagu muutunud. Leiba, jogurtit, kohupiima pole poest juba ammu aega ostnud, teeme ise. Ja hapukapsast. Ja salsat. Ja veel ühte koma teist. Pakendeid praktiliselt koju ei too, kuna tangained, kaunviljad, juurikad jne ostame kaalukaubana (mistõttu on meie prügitootmine pea olematuks kahanenud). No, paar auku on siiski täita jäänud: tarvis talumees leida, kellelt regulaarselt piima ning mune saab. Ja siis on veel see lihaküsimus, sellest ma tegelikult tahtsingi kirjutada.

Tegime Pauliga isekeskis läinud aasta lõpul maha, et nö. anonüümse liha söömisel olgu lõpp. Et lähed supermarketisse ja ostad plast-alusel, kilesse keeratud lihatüki. Looma või linnu, issand ise teab millega söödetud ja süstitud, mismoodi elanud ja mismoodi hukatud. Mis mõtet on kauboi-osariigis Oregonis elada, kui koduümbruse väikefarmide teenused kasutamata jätad, onju. Me ei ole tegelikult üldse suured lihasööjad, mina punast liha peaaegu ei pruugigi. Kana ning kala küll.

Novot. Siinkohal tulen tagasi tolle 'sõrgadel liha' termini juurde. Üks pakutavatest võimalustest on nö. looma ettetellimine, otse farmerilt. Maksad deposiidi liha eest, mis rõõmsalt alles karjamaal kepsleb, vabapidamisel. Sõrgadel, noh. Väikestes farmides käib veisetapp muide sedamoodi, et lihunik läheb koos talunikuga karjamaale, transpordi-stressi vältimiseks. Suts ja valmis.

Tuleval aastal vast tellimegi naabritelt neljandiku mullikat. Selle kohta on naljakas termin kasutusel - COW POOLING. Jällegi, esimest korda kuulsin! Loomulikult teadsin, misasi on car pooling, aga 'cow pooling'....hmm? See on, kui paar perekonda lepivad omavahel veise jagamises kokku. Liha saad kätte oskuslikult tükeldatult ja pakitult, soovi korral kondid/siseelundid lisaks.
Seniks aga, kuni veise-diili üle aru peame (kas ikka võtame nii vägevalt ette, vaja ju suuremat sügavkülmikut ja puha) - seniks kasutame siinsamas naabruses asuva D&D lihafarmi teenuseid, ostes tükikaupa. Aga ikka seda rohu peal kasvanut, nii looma kui lindu.
Fotol: suvine oleng naabrite pool. Naabrite lehmad ja meie kodu, taamal.

p.s. Tegelikult on (veise)liha söömisel veel teine ja kolmaski külg, aga läheks liig pikaks neid külgi siin keerama hakata. Lühidalt: rohu peal kasvanud kari kõlab küll kenasti, aga rohumaade ruutmiilid jäävad inimeste lihahimule alla. Teiseks - äraleierdatud teema, kuid veisekasvatus säärases mahus nagu tänane on planeedile Maa väga, väga kurnav. Lahendus? Siin USAs - söögem vähem liha. Ei pea omale iga jumala päev poolekilost lihakäntsakat naha vahele toppima. Mujal? Ei oska öelda.
/.../ The global livestock industry uses dwindling supplies of freshwater, destroys forests and grasslands, and causes soil erosion, while pollution and the runoff of fertilizer and animal waste create dead zones in coastal areas and smother coral reefs. There also is concern over increased antibiotic resistance, since livestock accounts for 50 percent of antibiotic use globally/.../ Allikas/Source
Jan23/2016


VIIS PLANEETI saab ühekorraga ja palja silmaga koidutaevas näha, kui võtad vaevaks enne kukke ärgata. Meie Pauliga täna võtsime. Viiest neli saime kirja. Merkuur jäi horisondil olevate õhukeste pilvede varju, ja kui pilved hajusid, oli päike juba tõusnud, taevaserv liiga hele. Eks me üritame uuesti. Viite iludust saab korraga jälgida pea veebruari lõpuni.  SIIN natuke pikemalt juttu.
Ülemine foto minu võetud, pildi keskel olev hele täpp on Venus. Alumine foto: Internet.

----------

FIVE BRIGHT PLANETS  will appear together in the morning sky from about January 20 to February 20, 2016. That hasn’t happened since 2005. MERCURY, VENUS, MARS, JUPITER and SATURN can be seen simultaneously before dawn beginning around January 20, 2016. And they’ll remain visible before dawn from about January 20 to February 20, 2016. Read More
Spot Venus as a small bright dot in the middle of photo nr 1 (taken by me). Photo nr  2 : Internet
Jan20/2016

ÜLEUJUTUS!! WILLOW CREEK all kanjonis on päev-päevalt tasapisi tuure üles võtnud. Et täna pealelõunal, kella viie paiku (peale vihmast ööd ja paduvihmast hommikut) nii umbes poole tunni jooksul kaugele üle kallaste tõusta. Kahjuks ei sattunud me seda hetke tabama, kui too esimene tõusulaine end ojasängi murdis. PAHH!!! Kusjuures veevool on nii kiire, et. Pildid kahjuks kehvavõitu, pimedaks kiskus. Eks näis, kas homseks veetase langenud või veelgi tõusnud. Millalgi kuuekümnendate aastate alguses oli kanjon lausa poolest saati vett täis, paar nädalat, kevadehakul. Oleme fotosid näinud - võimas.

-----------

WILLOW CREEK has been breaking far out of his banks this afternoon. We have a regular RIVER down there now. It's as cool as it gets!
Jan19/2016

KAKS HEAD ÜLESVÕTET. Tänased, Pauli tehtud.
Esimesel fotol on me kodu ja kanjonipõhi ja oja kõik kenasti koos pildile jäänud. Teisel on Mount Jefferson majale uhkeks taustaks.

---------

TWO PHOTOS. Taken today by Paul.
Our home, The Canyon, Willow Creek, and Mount Jefferson.
Jan18/2016

KANJONI-GALERII projektile tõmbasin nüüd joone alla. Tehtud!:-) Viisteist raamitud fotot vana dünamiidihoidla seintel. Sinna nad rippuma jäävadki, ka siis, kui millalgi tulevikus, aastate pärast, oma järgmisesse koju kolime. Hoonest endast saab pikemalt lugeda SIIT.

------------

THE CANYON GALLERY a.k.a. THE PUB.
More than half a century old DYNAMITE SHACK down in the canyon, which we cleaned, decorated and named The Pub. This year, I hung fifteen framed photos (taken by Paul and I) on the walls. Looks pretty cool, IMO!
Jan 15/2016

WILLOW CREEK (tõlkes Pajuoja) all kanjonis on üle kallaste tõusnud. Annab lausa väikese jõe mõõdu välja. Kohinat tuppagi kuulda. Vägev!
-----------
WILLOW CREEK down in the canyon has been getting really, really big. Looks almost like a river already! Paul and I plain love it.
Jan 15/2016

NELJAS PULMA-AASTAPÄEV. Kas tõesti juba neljas? Meie meelest kestavad ikka veel mesinädalad!
Arusaadavalt tähistab paar, kelle pulmatseremoonia toimus New Mexico mägedes, oma kooselu aastapäevi vabas õhus. Round Butte Overlook (vabas tõlkes Ümmarguse Künka Ülevaade:-) on me kodust kõigest veerandtunnise autosõidu kaugusel. Kaljuseinad, Lake Simtustus, Kaskaadide mäeaheliku lumised vulkaanid. Malbec sai tähtpäeva tarbeks aegsasti valmis ostetud, kohalikust veinimõisast. Päike on muuseas kevadiselt soe juba! Meil olid külalised ka. Merikotkapaar all järvekaldal. Mine tea, vast tähistasid nemadki pulma-aastapäeva? Pidusöök oli Härra ja Proua Kotkal igatahes uhke, binokliga nägime selgesti, kuis nad kaljurünka otsas kordamööda ühte suuremat sorti kala rappisid.

----------

Our fourth Wedding Anniversary! Mr and Mrs Harmon celebrated it accordingly with Malbec from local Winery, Peaks of The Cascades, and two Bald Eagles down by Lake Simtustus. Wonder did The Eagles have an Anniversary too? :-)
Jan8/2016

KARVANE!
-----------
HAIRY!
Jan07/2016

AASTA ALGAS HÄSTI - TATRAPUDRUGA!
Tatrakruupe pole Ameerikamaal teps mitte lihtne hankida. Tavalistest toidupoodidest ära mitte otsigi. Enamik nishipoode ka ei müü, ja kui, siis vaid tatratangu või kuumkooritud tatrakruupe. Kuumkoorimine teadagi lüpsab teradest hea hulga kasulikke aineid välja. Mina olen jahtinud röstimata, 'rohelist' tatrakruupi - siiani tulutult. Hiljuti aga avastasin, et naaberlinnas Bendis müüb Whole Foods poekett tatart lausa hulgi (12 kilostes kottides) ning oh seda rõõmu - kuivkooritud tatrakruupe! Sestajast, kui koti koju tõime, pole ma päevagi tatrapudruta mööda lasknud. Ameeriklaste jaoks on meie vana hea tatrapuder üle mõistuse eksootiline roog muuseas, peavad venelaste rahvustoiduks, nimetavad 'kashaks'. Paulile tatrapuder täitsa maitseb, või ja soolaga.

--------

I have been looking for buckwheat for ages, here in The States. To make my all times favourite porridge. Buckwheat seems to be something very exotic for Americans. Finally discovered that Whole Foods in Bend is selling buckwheat in bulk. Yehaa! :-) On the photo: roasting raw buckwheat groats before cooking in water. Roasted groats make nicely grainy porridge.
Jan04/2016

31. detsembril, TÄPSELT KESKÖÖL, alustasid koiotid oma aastavahetuse kontserti kanjoni vastaskaldal. No tõepoolest sekundilise täpsusega. Kaks öökulli, kes all kanjonis vastastikku vaikseid hõikeid vahetasid, end koiottidest muidugi segada ei lasknud. Business as usual. Me Pauliga kõõlusime parasjagu terrassil, vatid üll, vahtides vaheldumisi Orioni ning kaugemal orus sähvivaid Madrase uusaastarakette. Koioti-kell näikse täpset aega näitavat.
.......
Täna lõi Ameerika raudkull end me köögiakna vastu uimaseks. Väike haukaline, meie valduste alaline elanik. Toiduahelas aste kõrgemal nondest värvulistest, keda talvel söödame. Korra tabasime raudkulli lausa teolt, kui ta otse me elutoa akna all juncole turja kargas. Loodusel omad seadused. Aga jah, täna kuulis Paul köögiaknal kõva põmakat, asja uurima minnes leidis kulli sirakil maas, uimasena külma õhku ahmimas - päeval oli miinus 7C. Meil on õhuavadega 'linnukarp' garaazhis alati käepärast. Neid toibujaid siin jagub, aastaringi, suuremaid ja väiksemaid.
Novot. Raudkull karpi, kaas peale. Kui mõne aja pärast kontrollima läksime, oli karp ellu ärganud, nii et vähe polnud. Röövlind, olgugi tegu Põhja-Ameerika väikseima haukalisega, teeb meelemärkusele tulles ikka oluliselt rohkem mürglit kui junco või punarind. Egas midagi, lasime mõrvari taas vabadusse. Loodatevasti on tal vähemasti niipalju viisakust ning tänutunnet, et edaspidi oma veretöid väheke diskreetsemalt toimetab, lastes meil elutoas hommikukohvi nautida, teravate elamusteta:-)

----------

January 31, 2015. Coyotes started their nightly serenade exactly in the Midnight. Well done! Orion was bright, so were fireworks far away in Madras. 2016 will be an amazing year!
Jan01/2016