Halloween!

 


Millega iganes sa hetkel hõivatud oled - jäta see tegevus korraks kus seda ja teist ning vaata lühikest, kaheminutilist VIDEOT banaani söövast nahkhiirest.

October 31/2023                                                                                   Image: Internet

“The baby bat screamed out in fright: 'Turn on the dark, I'm afraid of the light!” ― Shel Silverstein

Safe space?

 


… ja veel üks asi on mul südamel! :) Aja kokkuhoiu eesmärgil copy-paste eelmise postituse algusest: “Neile, kes nüüd käsi ringutavad ja oigavad, et kaua võib, annan soovituse. Tehke endale teene, ärge edasi lugege.”

Ühesõnaga. Kahe blogiomaniku (ühel kinnine päevik, teisel avalik, pean oma headeks veebisõpradeks mõlemaid) postituste sabades toimus mõttevahetus kommentaariumite haldamise ja kommenteerimis-etiketi teemal. Mõlemad, kui ma nüüd täitsa valesti aru pole saanud, pooldavad, vastupidiselt minule, oma kommentaariumis täielikku sõnavabadust (no ektreemsed juhud muidugi välja arvatud, rõve sõim jms.) Läksin ja otsisin mõlemalt ka tsitaadid välja, et tõlgendamisega mitte vett segada: “Safe space ka lugeja ideedele, safe space arutlemiseks, vastu vaidlemiseks” ja “Rõõm, et sain pakkuda oma blogi kommentaariumit kui turvalist ja neutraalset kohta, kus suud puhtaks rääkida.” Mina, vastupidiselt neile, teadagi deklareerin, et minu blogi on safe space eelkõige mu enda jaoks. 

Anyway. Mõlema veebisõbra blogisabas leidsid antud teemal aset väitlused, mõlemast võtsin osa. Mõlemas toimus rappimine. Ühes olin ise rappijate hulgas, teises rapiti mind ennast. Fair enough. Rakendun nüüd lahti tollest konkreetsest teemast, mille üle arvamusi ja seisukohti vahetati. Räägin täitsa üldiselt. Blogija, kes väidab, et ta kommentaarium on turvaline ala, peab tõenäoliselt silmas, et see on turvaline mistahes teema puhul, kõigile lugejaile-kommenteerijaile. Aga kui korraks kasvõi nende kahe kommentaariumi-väitluse juurde tagasi põigata, näitena, siis minu hinnangul ei tulnud nimetet blogijad selle iseendast toreda, võiks isegi öelda, et ülla idee teokstegemisega toime. Sest nende blogisabad ei püsinud kõigile turvalised, mindi mitmekesi ühe kallale. Ja isegi kui vastasseis olnuks üks-ühele, siis kas selle jaoks, keda parasjagu rünnatakse, olgu siis kaaskommijate või blogija enda poolt, olgu läbi lillede või otsesõnu - kas tema jaoks on kommentaarium safe space? Tõsi, inimesi leidub erinevaid, mõnele on kallaletung nagu hane selga vesi, mõni lausa naudib nn. lähivõitlust, teisele aga ei pruugi säärane olukord positiivset elamust pakkuda. Ja veelkord, ausõna, käsi südamel, see pole minupoolne kiunumine, et ai, mulle tuldi kallale. Ma ise kargasin ju kah ühes neist blogisabadest kaaskodanikule turja (kuigi - loll, kes vabandust ei leia - takka kiitmaks blogiomaniku postituses väljendatut).

Et siis. Mind hakkas huvitama, mida safe space/turvalise kommentaariumi all täpsemalt silmas peetakse, kui seal sellegipoolest leiab aset verelaskmine, olgu siis vähemal või rohkemal määral. Tõsi, minagi olen omaenda postitustes ja omaenda kommentaariumis veristanud. Kuid siin on üks oluline erinevus: ma ei väida, et 5500's on kõigil lugejail turvaline, samal ajal kõigile avalikku platvormi pakkudes, kohta, kus kõik arvamusavaldused teretulnud. Lisaks, nagu öeldud, hoolitsen siin 5500's varjamatult ja häbenematult eelkõige iseenda turvalisuse eest. :)

October 29/2023                                                                                    Image: Internet

“Safe spaces have boundaries. You are a safe space. So set your boundaries.” ― Bethanee J. Bryant, Don't Fall Prey

Koertest kah

 


... ja mul on veel üks asi südamel. Neile, kes nüüd käsi ringutavad ja oigavad, et kaua võib, annan soovituse. Tehke endale teene, ärge edasi lugege. Igaks juhuks siiski vihje: juttu tuleb koertest, mitte kommentaariumitest, kuigi postituse põhjustanud tsitaat on justnimelt kommentaariumist pärit. 

Ühesõnaga, et eile juba andmiseks läks, laekus minu suunas ka säärane lühike anonüümne kommentaar (tsiteerin): “See, kuidas te koeraga (onju Sinu laps!) käitute, on minu jaoks üle mõistuse.” Kui ma nüüd päris puusse ei pane, sedastab kommentaator, et ma (me, kui eeldada, et ka Pauli silmas peetakse) kohtlen Lillikest halvasti. Ses osas ei hakka ma üleüldse pikemalt arutlemagi, sest inimesele, kes arvab, et koera omaniku äraolekul puuris pidamine, käsu peale põit ja soolestikku tühjendama koolitamine ning muu selline on halb kohtlemine, pole mul enda õigustuseks miskit öelda. Meil on lihtsalt kardinaalselt erinevad arusaamad koerapidamisest, lemmikloomale turvalisuse ja heaolu tagamisest.

Millest tahtsin kirjutada, on koera ning lapse võrdlemine, ühele pulgale asetamine. Te ei pea mind uskuma, küsige ükskõik milliselt koeranduseksperdilt – koer ei ole laps. Isegi mitte minusugusele lastetule, kompenseerimaks puuduolevat või nii. Koer on looma-, mitte inimliigi esindaja, tal on liigiomased vajadused, instinktid, emotsioonid. Mistap tunnen kaasa koertele, kelle omanikud neid lastega võrdsustavad, jättes kahe silma vahele liigilised erinevused. Jaa, koer on vaieldamatult pereliige, kuid ta on seda kui loom, mitte kui laps

Ma paraku ei leia enda emakeelsest sõnavarast vastet asjatundmatule, inimlikustavale terminile “fur baby”, mis meil siinpool ookeani koeraomanike hulgas kasutusel. Koerandusspetsialiste ajab too termin tagajalgadele, vihjates justnimelt nondele eelpool toodud liigipõhiste vajaduste eiramisele, rahuldamata jätmisele. Vihjates minu arusaamist mööda koera väärkohtlemisele. There, I said it. Ei, ma ei süüdista. Needsamad omanikud teevad enda arvates ju parima. Söödavad koera paksuks, tolereerides laua juures palukeste kerjamist, õigustavad närviliselt ukse taga kraapimist, et lastagu sisse, ja järgmisel sekundil jälle välja, treenivad koera pererahva äraolekul paanitsema (jaa, suurel osal separation anxiety all kannatavatest koertest on see seisund inimeste poolt põhjustet, mitte looma närvisüsteemi eripärast tingitud), panevad sünnipäraselt aktiivsete koerte elu ohtu, välistades puurikoolituse, sest puur, noh, see on ju teadagi vangla... Võiksin loetelu mitmel leheküljel jätkata, ning teist samapalju selgitusi ja viiteid tuua, miks säärane käitumine, mis fur baby ringkondades defineerub hoolimisena, annab tegelikult sootuks vastupidise, soovimatu tulemuse.

Ja siis on needsamad armastavad fur baby'de omanikud hädas selle, teise ja kolmandadaga – koer lõhub mööblit, koeral on seedehäired, koer ei lase öösel magada, sest tahab välja, jne. NB! Räägin siin praegu heas toonuses, täiskasvanud koerast. Kutsika- ja vanaduspõli, tervisehädad jms ei kuulu käesoleva postituse ampluaasse. Räägin sellest, et mulle, aastaid koeranduses tegev olnule, kes ma blogipostitustes kirjeldan, mil viisil me peres elab ja õilmitseb parimas eas ja parimas tervises, aktiivne, tugev ning terane tööliini saksa lambakoer, tuleb keegi anonüümseks jääda sooviv kommentaator ütlema, et a) Lilli on minu laps ja b) et ma käitun temaga halvasti (hinnangu põhjuseks ilmselt Lillikese öö- ja autosõidupuur, ta kuulekaks koolitamine ning muud sarnased julmad piinamisviisid). Issand, sa näed ja sa ei mürista. :) 

Aga! Seesinane kommentaar tõi mulle muide ka kasu. Pani oma absurdsuses kogu episoodi, kogu seda va viimase aja kommentaariumi-kompotti läbi huumoriprisma vaatama. Inimesed on teinekord ikka nii imelikud, et. Kaasa arvatud ma ise.  

Illustreerin Lilli pildiga, ta saab paari päeva pärast seitsmeaastaseks! (Campground kusagil Idahos.) 

------------

Pets Are Not Children, So Stop Calling Them That: Here’s what I want to say: Your pet had a parent, and that parent was not a human being. That parent was another animal who, if it had the chance, would have taught your pet everything it needs to know about being the animal it is. Mostly how to find food, where to find shelter, and what to avoid that might kill it. What you have to teach your pet is how to relate to the human world. This is the paradox at the heart of having a pet: We love them because they aren’t human, then spend their lives treating them like people. /.../ When I had pets, it was their difference from humans I enjoyed, not their similarity.

October 28/2023  

“Anthropomorphism is usually thought of as an illusion that arises like a blister in soft human minds: untrained, undisciplined, unhardened. There are good reasons for this: when we humanise the world, we may prevent ourselves from understanding the lives of other organisms on their own terms.”― Merlin Sheldrake, Entangled Life: How Fungi Make Our Worlds, Change Our Minds & Shape Our Futures

Malkovich vol. 500

 


Ühest küljest: ma ei pruugiks seda postitust üldse kirjutadagi. Kisub kuidagi seebiooperiks kätte, jätab mulje, et muud mu elus ei toimugi. Teeb haavatavaks. Teisest küljest: miks mitte kirjutada, kui teema on mu (blogi)elus praegu üleval, ja seda kajastatakse teisteski blogides, mina ise ja mu seisukohad postitustes otsapidi sees.

Kes teavad, millest räägin, need teavad, viitama ja üle kordama ei hakka. Millest kirjutada tahan, on minapilt. Ja see, kuidas teised mind näevad. Käsiloleva teema puhul on mind kirjeldatud kahel radikaalselt erineval moel. Üks pärikarva paitav – et võitlen õiget võitlust, tehes sellega ka teistele blogijatele teene. Teine, et olen “väsitav riiukukk, kes kõikide blogide kommentaariumites käib oma õigust nõudmas ja karjumas.” Pisut lohutab tõsiasi, et seda öeldi mitteanonüümsena ja otse näkku, mitte mingis PK stiilis nõmeda tagarääkimisena. 

Nüüd. Mõlemas leeris leidub blogijaid, kellest ma vägagi lugu pean, st. pean lugu neist kui inimestest sellistena, millistena nad läbi blogitekstide mulle end ilmutanud on. Aga näiteks tollele viimatisele, negatiivsele tsitaadile on “like” lisanud üks mu lemmikblogijaid. Ja vot see võtabki nõutuks. Kui mind retsiks või retsijale kaasa noogutaks inimene, kellest ma midagi ei tea või midagi ei pea, siis kehitaksin lihtsalt õlgu. Kuid nimetet juhul… sügav hämming. Et mäherdused varjatud antipaatiad blogosfääris eksisteerivad. Samas, eks seegi ole kõnekas, et pärikarva silitavad hinnangud mind ei hämmasta, ühtivad ju nii kenasti mu minapildiga :).

Kusjuures omaette asi on tollesama kriitika paikapidavusega. Püüan nüüd nii, et end pimesi ei õigusta, aga: esiteks, ma vähemasti viimane aasta? poolteist? kommenteerin üleüldse üsna vähe, varem olin jah aktiivsem. Praegused (regulaarselt) kommitavad blogid võin vist üheainsa käe sõrmedel üles lugeda? Kusjuures neistki on enamik säendsed, kus käin lihtsalt kaasa noogutamas ja head sõna ütlemas, märki maha jätmas, et jälgin. Samas, mõnedel teemadel olen “õigust nõudnud” küll, USA’d puudutav tuleb esimesena meelde, stiilis “kuna ma elan siin, siis tean muude riikide elanikest paremini, kuidas kohapeal asjad käivad.” Ja no siis muidugi too kuumalt üleval olev asi praegu, blogijaist ja kommijaist. Kuid need postitused, mille sabades olen lähiminevikus aktiivselt tegev olnud ja “oma õigust nõudnud”, ongi just needsamad, millele alguses viitasin. Need, kus minu keiss juba algselt otsapidi sees. “Karjumises” ei oska end aga kuskilt otsast süüdistada. Kui mingit relva olengi kasutanud, on selleks viisakalt sõnastatud oponeerimine, halvemal juhul iroonia, mõnel pahal puhul ka üritus vastasel vaipa alt ära tõmmata. Aga seda alati viisakalt, karjumata. Mu meelest on (virtuaalne) karjumine ja sõimamine nõrkuse märgid.

Ja vot neil kahel põhjusel olengi praegu üsna metsa eksinud. Esiteks, et inimestele jääb ette, et konkreetselt minu isikut puudutavas kaasa räägin, ja teiseks, et mind säärase negatiivsuse, vaat et vihkamisega nähakse, nagu ülalpool kirjas. Don’t get me wrong – ma absoluutselt ei arva, et olen ilmeksimatu ja üliäge inimene. Mida vanemaks saan, seda enesekriitilisem üritan olla. Aga no nii halvasti, nagu mind iseloomustati – niimoodi ei osanud (ja ei oska praegugi) end näha. Samas, eks igas kõrvaltvaates on mingi tõetera sees, selle vastu oleks rumal vaielda. 

Nimetage seda kinnismõtteks, kui soovite, aga kogu see teema, sündmuste jada püsib jätkuvalt mu mõtteainete hulgas. On, mille üle mõelda, sest blogimine on osa mu elust, vahva ja rahuldustpakkuv. Kas ma kahetsen, et dzhinni pudelist välja lasksin, 5500 kommentaariumi karmiks keerasin? Tsiteerin oma kommentaari ülalpool jutuks olnud blogis: “No natuke kahetsen jah. Aga tulemus (saan rahus blogida, ilma et peaks mulle ebameeldivaid kommentaare seedima) on seda väärt, vähemasti nii tunnen praegu, ning tulevikku ei näe ju keegi.”

October 28/2023                                                                                   Image: Internet

“You cannot reason people out of a position that they did not reason themselves into.” ― Ben Goldacre, Bad Science

H

 


Pealkirjaks võinuks vabalt olla „Paljurahvuselises riigis elamise väljakutsetest“. Aga see kõlanuks kuidagi liiga ametlikult, või mis. Ja veel, et ei tekiks väärarusaamu: mulle hirmsasti meeldib paljurahvuselises riigis elada. Ausalt öeldes tunnen... kuidas öeldagi... valgest Oregonist ära kolimise üle headmeelt. Meie kandi suuremad linnad saavad õnneks mõningase mitmekesisusega kiidelda, kuid muidu on siin kanjonikaldal, kadakate keskel rassiliselt ikka üsna ikaldus. Paraku, minu jaoks Ühendriikide võlu justnimelt selles seisnebki, et tulnukaid leidub siit nurgast ja sealt nurgast, kõik keskpõrandal suhteliselt kenasti koos. Samas, seesinane kena koosolemine pakub ka väljakutseid. Las ma räägin.

Käisime Pauliga paar päeva tagasi naabrite pool õhtut veetmas. Õigemini, sõprade pool. Või ei, kõige õigem oleks öelda, et naabritest sõprade pool. Meievanune paar, prouast olen ennegi kirjutanud. Nende Seattle's elava tütre abikaasa juured on Palestiinas, osa mehe perekonnast elab seal praegugi, õnneks mitte Gazas. (Vahelepõikena: mina olen muide ainuke me seltskonnast, kes väimehe nime – Ahmed – enam-vähem õigesti hääldada oskab, säherduse käriseva, k-häälikule sarnaneva h’ga. Inglisekeelsed ameeriklased ütlevad Amed. No ei õnnestu neil kuidagiviisi h’d vahele sokutada.) 

Anyway. Israeli/Palestiina teema tuli sõpradega tol õhtul jutuks. Täpsemalt tõsiasi, kuivõrd keeruline on äial-ämmal praegusest olukorrast oma väimehega vestelda, sest vaata kust otsast tahad, mustvalget vaatenurka pole kusagilt võtta. Aga noortega suheldes ei saa nad ju ka erapooletult õlgu kehitada, et pada ja katel, las tapavad üksteist seal kusagil ida pool. Või noh, põhimõtteliselt isegi saaks, sest meist, ühendriiklastest, on ookeanitagused kannatused tuhandete miilide kaugusel, nii otseses kui ülekantud tähenduses. Ainuke, mis torgib, on sõja tõttu tõusnud autokütuse hind. Paraku, Ahmedil on kütusehinnast hetkel jumala ükskõik, tema mõtted on pere juures. Et kuidasmoodi sa siis käitud ses olukorras, st. USA's elava palestiinlasega suheldes? Kui USA toetab Israeli? Ja Israel okupeerib Gazat? Ja Gaza mehed teevad omakorda Israelis jõledusi? Ei, ärge saage valesti aru, see pole poliitiline postitus. Samas, need pole ka puhtalt retoorilised küsimused, vähemasti mitte me sõprade jaoks, kes on sunnitud vastuseid leidma, taktitundelisi selliseid, sest lähedastele ei taha ju haiget teha.

October 23/2023                                                                                 Image: Internet

“What else should you be? Human beings didn't evolve brains in order to lie around on lakes. Killing's the first thing we learned. And a good thing we did, or we'd be dead, and the tigers would own the earth.” ― Orson Scott Card, Ender’s Game

Mu imelik ja imeline aju




Jupp aega tagasi, mil meil Pauliga Oregonist ärakolimise plaan jumet võtma hakkas, oli üks mu esimesi tingimusi, et lõgismadusid ärgu uue kodu ümber uidaku. Paul tõmbas säendse entusiasmi muidugi otsekohe koomale, meenutades, et Ühendriikide edelaosas, kus kanda kinnitada plaanime, lõgistajatest ei pääse. Einoh, palju tänu tuju rikkumast, seda tean ma ju isegi. Pealegi, ma ei pea silmas neid mürgisteid roomajaid, kes vabas looduses mõistlikult ringi liiguvad. Räägin noist isenditest, kes me praeguses kodus koerakennelisse ronivad, mulle kaljuservalt pähe kukuvad, jne. Ühesõnaga, tunnistan ausalt: mu suhtumine lõgismadudesse pole enam sedavõrd relaxed kui ligemale kümme aastat tagasi siia kanjoniveerele kolides. Lähikohtumisi on selleks olnud liig tihedasti. Ja need on mu mõtlemist mõjutanud. Endiselt väidan, et ma lõgismadusid otseselt ei pelga, paraku tänaseks näen ja kuulen neid ka seal, kus neid pole. Putukavõrguga rõdu-uks tekitab õhtuhämaruses lahti lükatuna imelikku sahisevat heli – võpatan. Jalutan kuumal, vaiksel pealelõunal Lillikesega, lähedases põõsastikus toob mingi süütu linnuke kummalise, sahiseva hüüu kuuldavale – tardun, röögatan koerale “STAY!!”, taganen koos peniga ettevaatlikult. Ühesõnaga, väikestviisi foobia, väljakujunemisjärgus. Sellepärast tahangi kolida kusagile, kus otse maja kõrval pole laavakivikaljude õnarusi, kuhu resident-lõgismaod end mugavalt sisse saavad seada.  Täpsustuseks: igasugu muud kohalikud maod ja ussid peale rattlesnake'i on mu jaoks absoluutselt OK. Võiksin isegi öelda, et välimuselt ja käitumiselt lõgistajatele sarnaseid gophermadusid lausa fännan, väga ägedad elukad, neid kohtab meil siin igal suvel hulgakaupa.

Kuid tegelikult tulin oma veidrustest ja foobiatest rääkima hoopiski teise nurga alt. Ma nimelt pelgan virtuaalseid roomajaid tükk maad enam kui reaalseid. Eluaeg on mind saatnud… kuidas seda väljendadagi…kiiks? - ma nimelt ei suuda mistahes roomajaid pildilt vaadata. Raamatust, ekraanilt, No nii jube on. Tunne, et nad kargavad mulle otsekohe kallale. Täiesti ebaratsionaalne suhtumine, onju, seda enam, et, nagu ülelpool kirjas, gophermaod on päriselus vaat et lausa sõbrad mulle.

Ja siis, rääkides omaenda imelikust ajust, on veel säärane kummaline asi, et kardan teatud sorti teksti. Jah, pelgan kirjasõna. Täpsemalt: kirjeldusi, kus loomad väga hädas on, piinlevad. Just hiljuti oli järjekordne juhus. Lugesin lühijuttude kogumikku, üks autoreist kirjeldas üürikeses lõigus, kuidas koer bussi rataste all hukkus. Kogumik olemuselt võrratu, kuid tänaseks heategevuspoodi annetatud, sest ma lihtviisiliselt ei suutnud peale toda lõiku, mis veel tänagi peas kummitab (ilmselgelt liiga virtuoosselt kirja pandud), enam sõnagi edasi lugeda. Piltlikult öeldes lausa viskasin raamatu endast eemale, sest ühe looma kannatused olid raamatus sees. Mitte üksnes tekstina, vaid... noh, minu jaoks täitsa reaalselt sees. Käegakatsutavalt, kaante vahel. Valu ja hirm ja kondid ja veri ja... Mul on muidugi ülielav kujutlusvõime kah, ja muidugi olen oma koera-aastate jooksul näinud mitmeid sarnaseid  kannatusi - aga ikkagi, millest selline... lapsik ülereageerimine? See on ju üksnes kirjasõna, mustad tähed valgel paberil. Kusjuures “viskan raamatu eemale” või “põgenen ekraani eest” reaktsioon ei hõlma üksnes koeri, vaid kõiki elukaid. Ning mis veelgi imelikum – mu liigikaaslastega, inimestega, on sootuks teine lugu. Mitte, et ma naudiks inimkannatuste kujutamist, neist lugemist, nende vaatamist. Kaugel sellest. Aga vähemasti ei torma ma sääraste kirjelduste puhul, kui nad mulle kogemata ette satuvad, raamatut otsekohe garaazhi viima, “donations” kasti, või nägu kätesse peitma, kui ekraanil näidatakse. Pikalt muidugi lugeda ja vaadata ei suuda, aga püssipaugusarnane reaktsioon puudub. Paraku, loomade puhul on teisiti. Kusjuures see viimatine koerakannatuse-lõik oli üksnes mingi närune kaheksandik, kui mitte kümnendik lehekülge pikk, 500+ leheküljelises kogumikus. Ja nagu neetud, siiani pea sõna-sõnalt meeles! 
 
p.s. For the record: reaalis pole mul vähimatki probleemi looma (ja ka inimese) hädaolukord moel või teisel lahendada, ma ei pelga verd ja soolikaid ja muud säärast, mul on abiandmises, lahenduse otsimises/otsustamises ka kogemusi. Ei ole ma mingi lumehelbeke ses osas, pigem karm realist, kuni päriselu mulle koledusi ette söödab. Fiktsioonid, (kujutlus)pildid on need, mis mu rajalt maha võtavad, nii kummaline, kui see ka pole.  
    
October 20/2023                                                                                Image: Internet

“Rabbit's clever," said Pooh thoughtfully.
"Yes," said Piglet, "Rabbit's clever."
"And he has Brain."
"Yes," said Piglet, "Rabbit has Brain."
There was a long silence.
"I suppose," said Pooh, "that that's why he never understands anything.”
― A.A. Milne, Winnie-the-Pooh

Otsustatud

 



Vabalt võiksin teha copy-paste sellest kümne aasta tagusest postitusest, tõsta ümber vaid mõningad kohanimed ja looduskirjeldused, ning avaldada tänasel päeval täiesti aktuaalsena. Sest. Me otsustasime nüüd lõpuks ära, millisesse osariiki kolime. Arizonasse. Kuhu täpsemalt, sellest kuulete tuleva aasta esimestes pooles, kui househuntingult… või ei, ütleme ikka eesti keeles… majajahilt tagasi oleme. Aga jah, osariigi lõime lukku. Teisisõnu, kolime ühe kanjoni kaldalt teise kanjoni kaldale. Sest praegu elame ju kanjoniserval, ja kus asub Grand Canyon, üks maailma seitsmest loodusimest? Arizonas! (Mitte, et me nüüd lausa selle servale koliks, eks.) Ja mis meil veel seal Arizonas oligi? Monumet Valley. Saquaro National Park. Petrified Forest. Montezuma Castle. Kui nimetada vaid murdosa AZ tõmbenumbritest. Ja muidugi nood oranzhid/türkiissinised päikesetõusud ja -loojangud, saquarokaktuste tumedad, ebamaised siluetid leekiva taeva taustal… 

Arzona on Paulile ja mullegi tegelikult üsna omane, juba tollest esimesest kolmenädalasest deidist saati, aastal 2010. Ja New Mexicos elades väisasime naaberosariiki üsna tihedalt, Pauli isa elas seal. Ja sestajast, kui camperit omame, oleme pea igal talvel AZs pikki nädalaid veetnud. Sõnaga, teame, mis meid ees ootab. Nüüd vaja ainult minna ja see maja üles leida, mida rentima hakkame. Ei, esialgu ei osta, vaja kõigepealt kohaneda, üksikasjalikumalt ümbrust uurida. Päris Mexico piiri äärde justkui ei tahaks, liig kuum. Samas,  Arizonas on mäestikke jalaga segada, saab elamis-altituudi valida. Mida kõrgemale, seda jahedam. 

Olen end siin paaril viimasel päeval, sestsaati kui otsus tehtud sai, aktiivselt googli abil harinud. Arizonasse mahub kuus ja pool Eestimaad. Arizona on üks kahest USA osariigist, kus pea igal aastal kaks korda kella keerama (teine on Hawaii). Ja nii edasi. Ja muud sarnast. Karta on, et mõnda aega peate siin nüüd igatsorti AZ infot alla neelama, mis sest, et me praegu veel Oregonis resideerume. Ahjaa, ja vanu, New Mexicost Oregoni kolimise postitusi lapates leidsin selle. Nii tore, Yarko pildil ja puha. Ning olgu öeldud, et Arizona kaardi riputasime kah juba seinale. Universumile märku andmaks, et käärigu käised üles, leidku meile järjekordne paradiislik kodu. Oi ma olen elevil!! 


------------

Arizona is the 48th state and last of the contiguous states to be admitted to the Union, achieving statehood on February 14, 1912. The state's name appears to originate from an earlier Spanish name, Arizonac.

For thousands of years before the modern era, Arizona was home to many ancient Native American civilizations. Hohokam, Mogollon, and Ancestral Puebloan cultures were among those that flourished throughout the state. Many of their pueblos, cliffside dwellings, rock paintings and other prehistoric treasures have survived and attract thousands of tourists each year.

Arizona is home to a diverse population. About one-quarter of the state is made up of Indian reservations that serve as the home of 27 federally recognized Native American tribes, including the Navajo Nation, the largest in the state and the United States, with more than 300,000 citizens.

Like other states of the Southwest United States, Arizona is marked by high mountains, the Colorado plateau, and mesas. Despite the state's aridity, 27% of Arizona is forest, a percentage comparable to modern-day Romania or Greece. The world's largest stand of ponderosa pine trees is in Arizona.

Arizona is home to one of the most well-preserved meteorite impact sites in the world. Created around 50,000 years ago, the Barringer Meteorite Crater is a gigantic hole in the middle of the high plains of the Colorado Plateau. A rim of smashed and jumbled boulders, some of them the size of small houses, rises 46 m above the level of the surrounding plain. The crater itself is 1.6 kilometers wide and 170 m deep.

October 16/2023                                                                                 Images: Internet

“Among all the geographic areas of the United States, the Southwest in general and Arizona, in particular, is blessed with a panoramic beauty that almost defies description. Only a limited number of poets, painters, and photographers have been able to do justice to her splendor.” – Marshall Trimble

Lillist, matkasellist

 




Siit tuleb nüüd üle tüki aja miskit Lillikese fännidele. Ta, muide, saab novembri alguseks seistmeaastaseks. Seitsme! Müstika. Alles ju oli kutsikas?  

Et siis. Pole parata, pean ikka ja jälle sedasama vana mantrat korrutama: Lilli on suurepärane reisikaaslane. Ja mida vanemaks, seda paremaks muutub. Road trip, nagu nimigi ütleb, seisneb arvutu hulga maanteemiilide läbimises, Lillit aga ei näi pikavõitu sõidupäevad sugugi häirivat. Päevakava on tal camperi-reisidel kindlalt paika pandud - meie poolt muidugimõista, mitte tema. Hommikul äratus, väike jalutuskäik, väheke pallimängu, kerge eine ja selle seedimine laagriplatsil, seni kuni meie Pauliga trucki/camperit päevaseks teekonnaks ette valmistame. Seejärel kolib Lilli rõõmuga reisipuuri (ja miks ka mitte, sest puurimineku eest saab iga kord maiust), see on tal hiiglamõõtu, trucki salongis. Kas ma olen nimetanud, et tõstsime tagaistme juba jupp aega tagasi välja? Juhi selja taha sai ehitatud panipaik, riiulid ja puha, kõrvalistme taguse võtab enda alla Lilli reisipuur. Anyway. Ülejäänud sõidupäeva, kui pissipeatus välja arvata, veedab Lillikene õndsalt magades. Ta on sõidu ajal nii vaikne ja tähelepandamatu, et mõnigi kord pöördub üks või teine meist üle õla vaatama, kas koer on ikka kaasas, ega me teda ometi laagriplatsile maha unustanud või miksit. Järjekordsesse ööbimiskohta maandudes ei rebi me looma otsekohe puurist, sest Lilli on koolitatud kannatlikult ootama, kuni inimesed oma esmaste laagritoimetustega ühele poole saavad. Seejärel teeb ta laagripaigaga tutvust (kui tegemist campgroundiga, siis rihmas), pisut mängime, järgneb õhtusöök, pärast seda koer pika rihma otsa aega veetma, lõket vahtima, või vöötoravaid, või naaberlaagriplatsidel toimuvat, või muud sarnast. 

Ma tegelikult tahan sest campgroundide koera-situatsioonist sutsu pikemalt kirjutada. Ja sõna campground kasutan seetõttu, et eestikeelne sõna kämping seostub mul eranditult nonde nõuka-aegsete  A-kujuliste puust majakestega, millel pole Ühendriikide matka-ööbimiskohtadega vähimatki pistmist. Niisiis campground, võtke heaks või pange pahaks. Ja koerad. Kehtib range rihmareegel, mõnes peenemas kohas on lausa kirjas, et flexi-rihmad pole lubatud. Kirjutan alla. Need on saatanast. Kes ei tea, miks saatanast, võib kommentaariumis küsida. Üldiselt peetakse rihmareeglist ka kinni, ja ma ei hakka siinkohal järjekordselt tümitama koeraomanikke, kes ei pea. Ma enam ei raatsi hingeõhku ja tähemärke nende peale raisata. Jumal nendega. Kuid kuna sääraseid siiski jätkuvalt leidub, olen välja töötanud 100% vettpidava taktika, kuidas sundida naaberplatside asukaid oma penisid kontrolli all hoidma. Tegemist on diplomaatilise kõrgpilotaazhiga. Las ma kirjeldan konkreetse näite põhjal.

Olime parasjagu Yellowstone Rahvuspargi külje all, campgroundi nimeks Gros Ventre (Suur Kõht?). Veetsime seal pealelõuna ja öö, teel Idahost Montanasse. (Vahelepõikena pean taas kord ameeriklastest automatkajate viisakust, üksteisega arvestamist kiitma. Hiigelsuur campround, mitusada sõidukit, inimesi murdu, kuid päevalgi valitseb suhteline vaikus ning rahu, hilisõhtust, ööst, varahommikust rääkimata. Ei kõvahäälsust, ei naabrite piinamist muusikaga, ei röökivaid mudilasi või teismelisi, ei haukuvaid koeri. Jumalik. Hiilgav näide sellestsamusest minu paljukiidetud Ameerikast.)

Kus ma olingi. Ahjaa, koerad. Novot. Meie kõrvalplatsile laekus perekond kahe väiksemat sorti põngerjaga ning kolme väiksemat sorti peniga, kellele me Pauliga otsekohe isekeskis ka nimed leiutasime: Breakfast, Lunch, Dinner (for Lilli). Sest Lillikene, nagu õigele sakslasele kohane, on oma laagripaiga territooriumi osas äärmiselt… ee… kiivas. Territoorium tähendab tema jaoks camperi lähiümbrust. Tõsi, Lilli on sajal juhul sajast küll ontlikult rihmas, kui kirjeldet, st. tihedalt rahvastatud campgroundiga tegemist. Aga esineb juhuseid, kus naabri rihmastamata koer Lillikese territooriumile hälbib, vähe puudub, et Lilli rihmaulatusse, kes selle peale muidugi üheselt mõista annab, et nii ei lähe need asjad kohe mitte. Verevalamiste vältimiseks, samas heanaaberlikke suhteid säilitamaks olengi leiutanud hästitöötava taktika, ja kui ma nüüd selle jauramise ja teemast kõrvalekaldumise suudaksin lõpetada, saaksite teiegi mu diplomaatilistest oskustest aimu.

Asi käib nii. Silmates naaberkrundil rihmastamata peni, tõmban kopsud õhku täis, manan valvenaeratuse näole, astun lähemale. Kõigepealt teretan ja kiidan ülevoolavalt naabri koera (koeri), olgu või tegemist sedasorti loomaga, kelle puhul piisab ühestainsast pilgust, et tõdeda: trouble. Seejärel teadustan, et näe, meil seal on kah koer, saksa lamba, rihmastatud, kuid äärmiselt territorial. Ja kuna ma teie toredast koerast nii väga hoolin, oleks mul ülimalt kahju, kui ta minu looma territoriaalsuse ohvriks langeks, rihmastamatult ringi jalutades meie krunti väisaks. Astusingi, näe, läbi üksnes teie kauni ja targa koera heaolu huvides; mistap please ehk hoiate teda rihmas, thank you so very much, ja head õhtu jätku ja turvalist reisi, kui homme teele asute, ja oi teil on nii kena camper, ja nii edasi, ja muud sarnast. Olen katse-eksituse meetodil tuvastanud, et säärane lähenemine töötab sada korda paremini kui lihtlabane ligihüppamine ja pealekäratamine, et pidage oma poolearuline peni lõa otsas, mis te endast õige mõtlete, reeglid on kõigi jaoks, jms. Inimesed heldivad südamepõhjani, kui nende koera kiita, ning on nõus sul peost sööma (loe: oma peni rihmas hoidma). Niisiis, Breakfast, Lunch & Dinner jäid Lillist puutumata. 

Oh, laske ma räägin reisimisega seoses sellest kah, kuidas Lillikene käsu peale oma põit ja soolt tühjendab. Ei, ärge naerge, või uskumatult pead raputage, täpselt nii ongi. Kõik sai alguse sellest, et Yarko kasvataja, ametilt päästetöötaja ja pommi-, piirivalve- ning politseikoerte koolitaja, rääkis meile, vastsetele kutsikaomanikele, kuidas teenistuskoerad, kel pikki tunde sisetingimustes ja/või puuris tuleb veeta, neid asju ajavad. Oletame, et koeral pole (veel) otsest pissi- või kakahäda, aga missioonile suunduv koerajuht teab, et looma niipea operatiivautost välja lasta ei saa, olgu põhjus siis pikas sõidus või ohtlikus situatsioonis vms. Mistap koer on koolitatud käsu peale end tühjendama. Seda (õpetamist siis) on tegelikult suhteliselt lihtne läbi viia, tuleb vaid kutsikast peast eelnimetatud tegevuste puhul mingi kindel sõna kasutusele võtta. Ei lähe kaua, kui koeral on seos sõna ja asjalkäimise vahel loodud, refleks tekitatud. Ma ei hakka siin Lillikese pissi- ja kakakäske avalikustama, ikkagi privaatsed tegevused, onju, igatahes on meil lood tänaseks sedasi, et piisab käsust, ja sündmus toimub. Kui tal tõesti ühte või teist protseduuri tarvis pole, oskab ta sellest märku anda: olematu pissihäda puhul kükitab nagu ikka, aga “kuivalt”, number kahe puhul istub maha, kratsib end kukla tagant. Sõnum: mul ausõna pole ka parima tahmise juures võimalik junnikest välja pressida, isegi mitte sinu heameeleks. Nimetet märgid on juba aastaid samad ja nii kõnekad ning tõele vastavad, nagu väljendaks Lilli end inimkeeles. Ühesõnaga, säärane kommunikatsioonisüsteem, pluss võime käsu peale kiirelt asjal käia teeb meie kui reisivate koeraomanike elu ülilihtsaks. Muidu võib juhtuda, et inimesed teevad pikal sõidul enda tarvis WCpeatuse, aga koer arvab, et ei, minul küll praegu häda pole, nuusin hoopis niisama, nii põnevad lõhnad ja. Ja seejärel, kui autol taas hea hoog sees, mõned miilidki juba läbitud, leiab loom, et oih, nüüd on temal hädasti peatust tarvis. Muidugimõista tuleb ka seda arvestada, et Lillikese puhul on tegu parimas eas, korras tervisega koeraga. Ta vanuse kasvades peame valmis olema võimaluseks, et süsteem enam nii sujuvalt ei toimi, aga eks selle silla ületame siis, kui selleni jõuame. 

Mida veel. Liigikaaslaste seltskonda ei pea Lillikene jätkuvalt oluliseks, võiks isegi öelda, et ei pea soovitavaks. See-eest armastab ta aga kõiki inimesi. Samas, seegi iseloomuomadus on vanuse lisandudes pisut teisenenud. Ta on oma armastuses tagasihoidlikumaks muutunud, vaoshoitumaks, ja pisut ka… mmm… umbusaldavamaks? Näiteks kui temaga campgroundi ümbruses ringi jalutada, muutub ta nüüd üsna valvsaks, kui keegi läheneb. Üksikisikud on iseäranis "kahtlased", olgu tegu mistahes soost ja vanuses inimesega. Lilli üritab silmnähtavalt lugeda mu meeleolu ja kehakeelt, et kas ma tervitan lähenejat, kas alustan vestlust. Kui viimast ei toimu, üksnes lühike, põgus hello või hi, jääb ta kergelt valveolekusse, kuniks kõnealune persoon kaugenenud. Mu meelest täiesti kohane käitumine mõneti juba elu näinud koera puhul. Need, kellega pisut pikemalt suheldakse, on igal juhul ok, need aga, kellele pererehva poolt vaid paar sõna poetatakse... mine tea, mis tüüpidega nende puhul tegemist. Jaa, Lillikene pole enam kutsikas, kes igast suvalisest vastutulijast vasikavaimustub.

Fotod: Paul. Koht: Snake River, Idaho. 

October 03/2023                                  

“They [dogs] never talk about themselves but listen to you while you talk about yourself, and keep up an appearance of being interested in the conversation. ” ― Jerome K. Jerome

Rasked ajad

 



... ja välimusest veelkord. Pealkiri on muidugi häbenematu clickbait, asi üksnes selles, et juuksur Diana, kes kogu mu Oregoni-elu jooksul mu pea eest hoolt kandnud, võttis täiesti vastutustundetult kätte ning kolis Arizonasse. Seesama Di, kelle 80-aastasest emast ma Ritsiku kommentaariumis rääkisin, kui meil seal vanemas eas tehtavate elumuutuste võimalikkusest juttu oli - et eakal proual sai vereimejast abikaasa teenindamisest villand, lõi leivad lahku, võttis oma hobused ja koerad ja kolis nii emotsionaalselt kui temperatuuriliselt soojamasse kliimasse. Anyway, nüüd on ka Di sama teed läinud, ja mina ihujuuksurita jäänud. Di “pärandas” mind sama salongi teenindajale, noorepoolsele, vinge välimusega, toreda olemisega, põlisameerika juurtega Adrianale. Adrianas meeldib mulle absoluutselt kõik - peale ta juuksurioskuste. Või, oot, ärgem üldistagem. Kõik peale selle, mis ta minu juustega tegi. Meeldivad tema piercingud ja tätoveeringud, pikad, ronkmustalt läikivad juuksed, suhtlus- ja riietumisstiil (me mõlemad oleme Converse ketside usku). Kuid mu pea, selle keeras ta ikka korralikult persse, pardon my French. Ilmselgelt ei lugenud ta ketsikoodi, ja mina ei osanud oma soove arusaadavaks teha, kuna mind kroonib nüüd sihuke ontlik vanema proua soeng, järgutatud, lühikese kuklaosaga. Suurepärane alusmaterjal fööniga kohevaks puhvimiseks ja juukselakiga kõvastamiseks. Õudne. Õnneks on juustel see hea omadus, et nad kasvavad. Seniks päästan asja tolle õnnetu lõikuse sasimisega, föönist ja lakist kauge kaarega ringikäimisega, ja eelkõige asjaoluga, et armastan mütse ning mul on neid palju. Juuksurit vahetada pole justkui enam mõtet, minu ja Pauli kolimis-plaan võtab üha selgemat jumet. Mine sa tea, ehk maandume lõpuks täpselt samas kandis kus Di? Ütlen “täpselt”, sest Ühendriikide mastaapide juures on sellest, et oma ihujuuksuriga ühes osariigis elad, väga vähe abi. Juuksuriskäiguks sadu miile läbi sõita pole majanduslikult just kõige ökonoomsem, või mis.

Fotod: kaks esimest Pauli võetud, kolmas minu. Camper kah puude vahelt näha, ja Paul samuti, kui silm näppu võtta. See tore mets on meil juba traditsiooniliseks ööbimiskohaks kujunenud, kui itta suundume. 

October 01/2023

“My mother has a theory about hair. It is that the longer the hair grows, the dumber a person becomes. She warns that too much hair will suck nutrients away from the head and leave it empty.” ― Weike Wang, Chemistry