Panime topelt-laia VÕRKKIIGE üles, otse kanjoni servale, paar päeva tagasi. Jumalik. Kahe suure kadakapuu vahele, need kaitsevad päevakuuma eest. Hommikuti ning hilisemal õhtupoolikul paistab päike kiigele. Muide, oleme korduvalt tabanud metskitse või paar kiigepaigast süüdlasliku näoga eemale sörkimas. Kahtlustame, et nad käivad seal omale mõnusat äraolemist tegemas. Noist kitsedest võib kõike uskuda.
----------
We did put TWO PERSON HAMMOCK up, few days ago, right on the canyon edge. Divine!
''The word hammockable (describing two trees that are the perfect distance apart between which a hammock can be hung) is not in the dictionary, but it should be.''
― Dan Kieran, The Book of Idle Pleasures
July 30th, 2015

SISALIKUBEEBI. Kümned sisalikud elavad me allüürnikena. Tuppa lausa ei tüki, naudivad majaümbruse sillutiskive, mis päikesest kuumaks köetud. Paul püüdis tolle tibatillukese korraks pihku; siinsed sisalikud inimest ei võõrasta, sünnist saati. Täiskasvanud on üsna kobedad tükid, pikkust koos sabaga vast oma 20 cm.
-----------
BABY LIZARD.
July 30th/2015


Lõpuks ometi.
LÕPUKS OMETI.
LÕ-PUKS O-ME-TI!!!
Mu kauakestev, kulukas ja suhteliselt piinarikas immigratsiooniprotsess on lõpule jõudnud. Olen USA alalise elamisloa seaduslik omanik. Ei taha pidusel päeval pikemalt peatuda, aga meid Pauliga loksutati siin lõpusirgelgi veel üsna korralikult. Vast millaski võtan ette kirjutada.
Illegaalselt immigreeruda oleks kümneid kordi kergem ja odavam kui legaalselt, seda ma ütlen. Aga noh, lõpp hea, kõik hea. No ja kirsina tordil oli täna meilipostkastis kiri New Yorgi kingitustepoelt, tunnevad Epp's Empire kaartide vastu huvi. Ega midagi. Tähistamiseks pole täna vaja põhjust otsida, leedid ja dzhentelmenid. VEIN! MUUSIKA!

---------

Finally.
FINALLY.
FI-NA-LY!!!
My extensive, exhaustive, expensive immigration process is OVER.
I'm A PERMANENT RESIDENT of  U.S. of A.
It's time for wine and PARTY MUSIC, Ladies and Gentlemen!
July 29/2015

Juunikuine ROAD TRIP, California.
Me Pauliga oleme igasugustes hingematvalt ilusates kohtades laagreid üles löönud, kuid tookordne, sekvoiametsas, see oli täiesti omaette elamus. Ametlik termin sedasorti metsa kohta on 'teine kasv' (second growth) mis lahtiseletatult tähendab, et pooleteise tuhande või enama aasta vanused puud on enamjaolt murdunud/kõdunenud, noored sekvoiad peale kasvamas, hiiglaslike hiidvanade kändude ümber puuderinge moodustades. Aga jah, laagripaik. Kuum, vaikne, üle mõistuse sekvoialõhnaline. Paul mängis õhtul ukulelet, vaikselt; laulsime ka. Meil on väike ühine repertuaar tekkinud juba:) Hommikul oli päikesel tegu, et ilmatukõrgete puude tagant me laagriplatsini välja murda. 

-----------

ROAD TRIP in June. Redwoods, CA.
It was a wonderful camping spot. By the way, they call that kind of forest 'a second groth'. Meaning - young sequoias are forming circles around thousand and more years old trees' stumps.
June 21/2015

Juunikuine ROAD TRIP, California sekvoiametsad.
Mis te arvate, mis katab sekvoiametsa alust? Jänesekapsas! Täitsa ehtne, maitseb eestimaine:)
SIIN sekvoiadest pikemalt.

-----------

ROAD TRIP in June. California, Redwoods.
“The redwoods, once seen, leave a mark or create a vision that stays with you always. No one has ever successfully painted or photographed a redwood tree. The feeling they produce is not transferable. From them comes silence and awe. It's not only their unbelievable stature, nor the color which seems to shift and vary under your eyes, no, they are not like any trees we know, they are ambassadors from another time.”
― John Steinbeck, Travels with Charley: In Search of America
July 21/2015

METSKITSED tänavu suvel, mil koera majas pole, igapäevased külalised. Meie aiatiikides käivad janu kustutamas, hängivad niisama maja ümber. Ülemine pilt tehtud läbi elutoa akna.
----------
DEER! Every day, every way. But of course, we don't have A Dog this summer...
July 21/2015

KOOLIBRI-TERRASS. Nii me seda teise korruse rõdunurka kutsume, sest ajast kui "suhkruvee-automaadi" üles riputasime. Mul oli siiani õnnis arvamus, et New Mexico on kindel koolibriparadiisi kandidaat. Kuid võta näpust. Tänavu suvel on me Oregoni kodu aed 'hummereid' tungil täis. Uskumatult võimsad linnud. Just, võimsad. Ja kartmatud. Hoolimata sellest, et tibatillukesed. Nagu pildilt näha, istume nende söögimajast käesirutuse kaugusel, aga see ei häiri neid karvavõrdki. Pigem tundub, et lendavad nimelt selleks kohale, et meie nina ees einet võtta. Kuna koolibrid armastavad udupeentel raagudel jalgu...oops...tiibu puhata, kinnitasin kaks kuivanud oksa rõdupiirde külge, need nüüd pidevas kasutuses. Suhkruvett keedame ise, ei osta miskit roosaks värvitud kommertsleent. Üks osa suhkrut, neli osa vett. Anum tuleb hästi puhas hoida, igasugune hallitus ja muu säärane on koolibrile lausa eluohtlik.  Njah, nüüd kulub meil mõlemal Pauliga arvestatav aeg seal üleval rõdul, igapäevaselt. Koolibrisid vaadates hakkad uskuma, et elu keerleb suhkruvee-anuma ümber, kõik muu siin ilmas on tühitähi ning asjatu ajaraiskamine.

------------

HUMMINGBIRDS! Lots of them, in our Oregon garden. Nothing like sitting on the terrace in summer heat with glass of iced wine, watching  'hummers' in action. What a wonderful, powerful little creatures.
July 18/2015

KITSED KÖÖGIS...või vähemalt peaaegu et köögis. Lugu järgmine. Istun mina täna varahommikul kell 6:14 oma 'kontoris' elik köögis ning näpin arvutit. (Siinkohal pean tunnistama, et kompuutrivabad kolmapäevad on kuidagi unarusse jäänud viimasel ajal. Ja see pole veel kõik. Paul soetas olude sunnil (vana aparaat vaakus hinge) omale nutitelefoni, nii et ma ei saa siin enam välja hõigata, et oh me elame nii lihtsalt ja maalähedaselt, kasutame vanu peetud telefone jne). Aga see selleks. Millest ma kirjutada tahtsin, olid metskitsed. Nagu pildilt näha, otse köögiakna taga. Lahtist ustki ei pidanud miskiks. Rappisid mõnda aega põõsaid ning jalutasid minema.

-----------

DEER BEHIND OUR KITCHEN WINDOW on early Wednesday morning while I was sitting in my 'office' (kitchen) behind my laptop. Hmm. Thinking of that, didn't I declare recently that Wednesdays are our computer free days? Oh well. It's a free country. It's my constitutional right to bear my computer any day of the week. It's 2,5th Amendment in case you wonder). But that's not all. Besides sort of ditching my computer free Wednesdays, there's another fresh crack in our highly spiritual-slash-sustainable lifestyle. Brace yourself....Paul got a SMART PHONE. Yep. I'm sorry to disappoint you but that's what happened.
:-)
June 16/2015

PÕLLUTÖÖD!
Käisime kahel hommikul 'oma' farmeritel abiks, tollel noorpaaril, kelle käest iganädalase juurviljakorvi saame.
SIIN kogukonna poolt toetatavast põllumajandusest eraldi postitus ka. Aga oh sa pagan, põllutöö on ikka hoopis miskit muud kui aiatöö, millega meie kered harjunud on. Mul täna kondid nii kanged, et...:-) 
Mitte et rohimine klientidele kohustuslik oleks, mkmm. Me ju maksame oma kraami (st. farmerite töö) eest. 'Kliendipäevad' saavad teoks pigem kogukonnatunde kasvatamiseks, suhtlemiseks, näpu sellesse konkreetsesse mulda pistmiseks, kus need lehed-kaunad-mugulad kasvavad, mis meie külmutuskappi jõuavad.
FOTOD:
1. Põllutööline Paul
2. Paul ja farmer Jerin. Tagaplaanil Mount Jefferson. 

-------------

FIELD DAYS!
Paul and I went and worked on 'our' CSA farmers field - young couple we choose to get our weekly veggie basket  this season. Worked two mornings. My muscles, ouuuch....:-) Message from our Farmers: "There will be dates for our CSA members and friends to come out and help with projects around the garden. Times will be set in few hours sessions for the morning and evening since it gets too hot during te afternoons. Your time spent in garden will help everyone see how the produce is being grown and cared for. We do not expect everyone to show up to every scheduled Field Day but would like to create a community atmosphere with members showing up few times throughout the season. "
PHOTOS:
1. Paul the farm hand
2. Paul and Jerin The Farmer. Mount Jefferson on the background
June 14/2015

Juunikuine ROAD TRIP. GIGANTIDE AVENÜÜ,  California.
SEKVOIAD on maailma suurimad ja vanimad puud. See ilmaime oli mul siiani nägemata. Ega midagi, tagasiteel Põhja-Californiast, Eva ja Johni pulmast, võtsime ammu plaanitud sekvoia-tuuri ette. Ühe blogipostitusega seda teemat ei kata, puud ja muljed võrdselt hiiglaslikud.

Avenue of The Giants on 50 kilomeetrine jupp vana California rannikumaanteed - Highway 101 nimeks. Uus Hwy 101 on hulga laiem ja sirgem, aga muidu kulgeb Gigantide Avenüüga suhteliselt paralleelselt. Kuidas seda viitekümmend kilomeetrit  kirjeldada, see on omaette küsimus. Noh, ütleme siis nii, et tee kulgeb metsa vahel:) Mets, tõsi küll, tavapärasest veidi erinev. Sekvoiad, olles ühed vanimad elusorganismid Maal (vanimail turjal 1200-1800 aastat), on lisaks ka suurimad  - üle saja meetri kõrged, tüve läbimõõt kuni 9 meetrit. Ühesõnaga - VÄGA SUURED puud, kui tagasihoidlikult väljenduda. Ja mitte et üks puu on suur, või kümme, või sada. Kogu see puudekraam on seal täiesti skaalast väljas. 'Normaalne' mets (Eesti oma, Oregoni oma) ulatuks sekvoiametsale vaid nö. vöökohani.

 Võrratu, võrratu lõhn neil hiiglapuudel - natukene justkui kadakat, natukene mändi ja kuuske...lisame ohtralt niiskust (rannik!), soojust (juunikuu!) ning saamegi  väga umbkaudse, küündimatu kirjelduse. Ma oleks sinna sekvoiasaludesse heameelega jäänudki, tõesõna. Aga noh, nuriseda ei saa - kolm päeva veetsime sekvoia-vöös. Ranniku-sekvoiad kasvavad väga kitsa (8-75 km), 750 kilomeetri pikkuse ribana Põhja-California rannikul, väike jupp jagub meile Loode-Oregoni kah.

-----------

ROAD TRIP in June. AVENUE OF THE GIANTS, CA.
/.../This world-famous scenic drive is a 31-mile portion of old Highway 101, which parallels Freeway 101 with its 51,222 acres of redwood groves. It is by far the most outstanding display of these giant trees in the entire 500 mile redwood belt and is accessible to all with convenient services provided along the way. The Avenue of the Giants is surrounded by Humboldt Redwoods State Park which has the largest remaining stand of virgin redwoods in the world./.../

/.../ SEQUIOA SEMPERVIRENS ( Common names include coast redwood, coastal redwood and California redwood) is an evergreen, long-lived  tree living 1,200–1,800 years or more.This species includes the tallest living trees on Earth, reaching up to 379 feet (115.5 m) in height (without the roots) and up to 29.2 feet (8.9 m) in diameter at breast height. These trees are also among the oldest living things on Earth. Before commercial logging and clearing began by the 1850s, this massive tree occurred naturally in an estimated 2,100,000 acres (8,500 km2) along much of coastal California (excluding southern California where rainfall is not sufficient) and the southwestern corner of coastal Oregon within the United States. An estimated 95% or more of the original old-growth redwood trees have been cut down./.../

/.../COAST REDWOODS occupy a narrow strip of land approximately 750 km (470 mi) in length and 5–47 mi (8–75 km) in width along the Pacific coast of North America; the most southerly grove is in Monterey County, California, and the most northerly groves are in extreme southwestern Oregon/.../
July12/2015

KOLM VARAHOMMIKUST KÜLALIST - kohaliku kõrrelise seemned.
----------
THREE EARLY MORNING GUESTS. Grass seeds!
July10/2015

BLOGIMISEGA on suvega seoses kuidagi kehvad lood :-)
Lisaks, ma käivitan kasvava hooga oma kunstkäsitöölise businessi, enamjagu auru läheb selle peale.Viimased viis-kuus päeva (paaril korral ka pluss jupp ööd otsa) olen veetnud arvuti taga, kodulehte ehitades. Pole teps mitte kerge töö, ma pole ju miski IT inimene või veebidisainer. Aga praegusel ajal on tööriistad nii paganama head, et minusugune ignorantnegi saab soovi korral kodulehe püsti pandud. Kuigi mõnda imelihtsat funktsiooni ajan tundide viisi mööda ekraani taga. No, lõpuks muidugi ilmneb, et olen kusagil mingi elementaarse kliki tegemata jätnud. Kuid see selleks. Natuke veel nikerdamist, siis panen lingi blogisse üles ka.
Fotodel Veenuse ja Jupiteri konjuktsioon juuni lõpupäevadel. Vaadeldud, nauditud, pildistatud meie taga-aiast.

------------

Pardon for me being such a LOUSY BLOGGER  lately. But it's summer, it's my artisan-business building time, it's this and that and third thing :-). I promise to catch up again.
On the pics:  Conjunction of Venus and Jupiter seen from our backyard 
July 9/2015

KANEP LEGAALNE!  'Kanepiseadus' astus Oregonis jõusse täna. Osariigi kodanikel, kel vanust 21 ja enam eluaastat, lubab seadus omada kuni 227 (8 untsi) grammi kanepit, kaasas tohib kanda kuni 28 grammi (1 unts). Kodus võib kasvatada kuni nelja kanepitaime. Kanepikasvatusest ja -müügist  saadav tulu maksustatakse. Kanepi tarvitamine avalikus kohas ning mootorsõiduki juhtimine kanepi mõju all on keelatud. Lisaks muid nüansse. Jutt käib 'vaba aja veetmise kanepist' (recreational marijuana). Kanepi pruukimine meditsiiniliste näidustuste korral on Oregonis legaalne olnud 1998 aastast.
Loe lisaks: 
Ega midagi, seemned mulda! Ilma naljata.kanepikasvatamine tuleb järele proovida. Pruukimine on iseasi, st. igaühe oma asi:)
----------
OREGON LEGALIZES RECREATIONAL MARJUANA.
July 1st/2015