Kõigepealt olgu öeldud, et ma ei ole kliimamuutus(t)e eitaja. Paraku, tänases põhjalikult polariseeritud ühiskonnas on imelihtne igasugu silte külge saada. Mitte, et sildid kui niisugused mind eriti häiriksid. Kui minu vanuses ikka veel ei oskaks omaenda mina ja teiste arvamust minust lahus hoida, no siis poleks enam erilist lootustki selgroogne olla, sureksingi molluskina. Mistap, ei, sildid mind ei häiri. Küll aga häirib sildistamise trend. Võtame või sellesama ärakäiatud vaktsiiniteema. Ma lasen oma peni vaktsineerida. Usun koledate lastehaiguste vastaste vaktsiinide vajalikkusse. Teeksin iga kell malaariasüsti, kui kusagile dzhunglisse asja oleks. Millimeeter jäi puudu, et oleksin end lasknud ka koroona vastu süstida, täitsa vabatahtlikult. Aga sellegipoolest on mul teatud ringkondades küljes antivakseri silt, kuna pidasin (ja pean siiani) valitsus(t)e koroona-aegseid mõjutusmeetodeid vääraks. Ühesõnaga, lepime ehk kenasti kokku, et ma ei ole climate change denier, kuigi allolev jutt tüürib kliimapaanika kritiseerimise radadele.
Lugu järgmine. Avan mina täna hommikul kohvitassi kõrvale oma armsa Daily Maili, ja mida näen. Suur, rasvast pealkirja Searing Arizona heatwave that's delivered 110F weather for 30 days straight kills off state's iconic cactuses, as locals bake cookies in cars and complain of melting roads. Noh, teate... mõnele Ühendriikide edelaosa kõrbeoludega kursisolematutele lugejatele läheb selline headline ilmselt peale nagu ahjusoe sai (no pun intended). Aga vaadake, kulla ajakirjanikud, mind ärge tulge säärase teabega hirmutama. Mina olen sealkandis mitmeid aastaid elanud, ja mu tuttavate ning sugulaste hulgas on nimetet suurlinna põliseid asukaid. Phoenix ning seda ümbritsevad alad on juba aastakümneid, et mitte öelda –sadu USA teada-tuntud hot spot, kus kesksuvised päevased kolmekohalised Farenheiti näidud on normaalsus, mitte erakorralisus. Samas, öised arvestatavad mahajahtumised, mida artiklis taga nutetakse, on pigem erakorralisus. Selguse mõttes Celsiuse-rahvale mõned numbrid ka: Phoenix, juulikuu, päeval 110°F = 43°C, öösel 90°F = 32°C. Keda huvitab, saab siit aastakümnete taha vaadata. Tõsi, talvisel ajal on ööd Arizonas vägagi jahedad. Aga mitte juulis, kullapaid. Me eakad sugulased räägivad, kuidas lapsepõlves sai Phoenixis kliimaseadmeteta majapidamistes õues magatud, kui öine temperatuur ei langenud alla 90°F.
Jeerum küll. No mida paanikat. Pealegi, artiklis mainitud, botaanikaaia töötajate poolt kirjeldatud saquaro-kaktuste „lontivajumine“ leiab aset enam-vähem igal suvel. Ja seejäral tulevad monsuunvihmad, augustis-septembris, ja saquarod kaanivad end veest taas uhkelt paksuks. Ning asfalt sulas ja selle peal sai muna praadida minu teada juba aastakümneid tagasi igas lõunapoolsemas suurlinnas. Lisaks, iga metropol kogub ju ka passiivset päikesenergiat, mistap Arizona kivilinlaste unistus arvestatavatest öisestest temperatuuritaandumistest jääbki unistuseks. Kusjuures üldse ei vaidle, planeedi kliima kisub tõepoolest kannikasse, aga säärast sorti kollast vahtu ülespeksvad artiklid olukorda ei paranda. Note to self: loe hommikukohvi kõrvale Daily Maili asemel muid, asisemaid allikaid.
Foto ühelt me talviselt kõrbematkalt. Koolnud ja elusad saquaro-kaktused sõbralikult kõrvuti. Saquarod, olgu öeldud, surevad muuhulgas ka vanadusse, haigustesse, putukate/lindude hävitustöö tulemusena.
July 29/2023
“Intelligence is analysing things as they are. - Imagination is conceiving them as they could be. - Morality is conceiving them as they should be. - Magic is making them occur the way you conceive them." ― Jean Baudrillard, Cool Memories V: 2000 - 2004