Uus kodu




Tuleb vist hüplik postitus, aga pikalt olen venitanud juba, niisiis. 

Huh, tasapisi hakkan blogide takkajärgi lugemisega järje peale jõudma. Vaatan, et Kitty on Inglismaal linnast maale kolinud. Mina, näe, talitasin täitsa vastupidi – maalt linna. No kohe ikka linna mis linna, naabrite majad lausa käega katsuda. Ja kui juba siiakanti kolida, siis miks mitte paika, kus kohalik koloriit lausa tänavasiltidelt näkku kargab. Esimene foto võetud me kodutänava nurgal. Jajah, New Mexico ja chili-piprad kuuluvad teadagi kokku nagu... New Mexico ja chili-piprad. "Cayenne vs. Jalopeno: those are two of the most popular chilies in the world. They are both very common in the kitchen, but their looks, heat, and use cases typically differ quite a bit. Let’s compare these two chilies – their heat, flavor, use cases, and more."

Aga mitte ainult majad, vaid ka mäed on lausa käega katsuda. Teine pilt ei tee õigust, Orelimäed on me kodule tegelikult ikka nii lähedal, et. Ja kuigi kolmandal fotol paistavad suhteliselt taltsad, madalad, ulatub mäeaheliku kõrgeim tipp üle kahe ja poole kilomeetri. Nothing to sneeze at, nagu siinpool kombeks öelda. Seesamune kõrgeim tipp paistab koduaiast kätte. Ja kuna mäejalam siinsamas, paari kvartali kaugusel, kuuleme öösiti koiotilaulu ja kakkude huikamist, hommikuti kõrvupaitavat linnukoori. Nii et jah, linn tundub siinkohal suhteline mõiste.

Mul tuli ükspäev üsna diip mõttekäik pähe, naabruskonna arhitektuuriga seotult. Või noh, arhitektuur vast liig kõrgelennuline väljend uusasunduse kohta, kuid kasutan parema puudumisel. Ühesõnaga, nagu meiegi oma, on enamik kodusid siinses ümbruskonnas adobe stiilis. (Tõsi, adobe märgib algselt ehitustehnikat, pealegi on nii meie maja kui naabrite omad võlts-adobed, aga see selleks.) Mis tähendab, et majade esiküljed on justkui kindlustel - suletud, kinniehitatud, eesaed pisike või puudub hoopis. Elu käib taga-aias. Elanikud aga, nemad on suletusest, introvertsusest kaugel. Me siin tupiktänaval vaid paar nädalat elanud, ja tunneme pea kõiki naabreid juba. Astuvad ligi, ütlevad tere tulemast, küsivad, kas abi vaja, tutvustavad kohalikke olusid. Paul ja ma valmistame paraku pisukese pettumuse, pole ju Las Cruceses kaugeltki uustulnukad, siinset elu-olu jagame hästi. Aga tagasi selle diibi mõtte juurde. Eestis on mu meelest pigem eesaia-kultuur levinud, muruplatsid ja lilleklumbid ja ilupuud. Elanikud, vastupidi, sissepoole, endasse tõmbunud, kontaktidest pigem hoidutakse, ei? Sõnaga, arhitektuur ei kajasta kohalikku suhtluskultuuri. 

Orelimäed, need kõrguvad me koduaiast vaadatuna idas, päikesetõusu pool. Läänes, loojangu suunas asuv mäeahelik kannab nime Floridas. Hääldada pika i-ga, mehhikopäraselt. Ja põhjakaares on Doña Ana mäed. Nii me siin mägedevahelises kõrbes, Mesilla orus elame. Mehhiko piirist viiekümne miili (kaheksakümne kilomeetri) kaugusel. 
  
Maja on... suur. Funktsionaalne. Heas mõttes ameerikalik, kuid ütleme nii, et kui millalgi ostmiseks läheb, siis säärast ma ei valiks. Samas, praeguseks eluetapiks sobib mulle ja Paulile suurepäraselt. Mõnusasti sisse oleme kah end seadnud juba, viimne kui kolimiskast lahti pakitud, raamaturiiulid püsti, pildid seintel, ühesõnaga, maja kodustatud. Ja no mis võiks kahe suure vannitoa vastu olla, liiatigi, et master bathroom justkui väike spa. (Kõrvalepõige: kas olen maininud, et enam pole poliitiliselt korrektne kasutada väljendid master bathroom? Sel olla orjanduse maik juures. Nüüd tuleb öelda primari bathroom. Ja master bedroom asemel primary bedroom.) Anyway. Primary bathroom, jah, on lausa kahe aknaga, üks neist väga suur, avaneb me tagaõuele. Ma jumaldan aknaga vannitube, eelmises kodus seda luksust polnud. Elutuba avar, kõrge laega, ruumikas köök baariletiga eraldet. Mul pole üheski kodus nii lahedalt köögitööpinda käes olnud nagu siin. Esimesed nädalad lausa hoidsin vanast harjumusest ruumi kokku, toimetasin ühelainsal väiksemat sorti alal.
 
Mis siis veel. Seltsielu võttis täistuurid, niipea kui majapidamise enam-vähem töökorda olime saanud, meil kohalikke sõpru-sugulasi jagub. Pauli noorema poja kihluspeo pidasime maha, Hot Tunat käisime kuulamas  (kujutage ette, Kaukonen on kaheksakümmend neli, Casady kaheksakümmend, tuuritavad praegu USA lääneosariikides. Tahan sama vitaalne olla, kui suureks saan!), uuendasime kohaliku filmiklubi liikmelisuse (non-mainstream filmiõhtud laudade ja drinkidega), ja muud säärast. Eks peale kümmet aastat kanjonikalda solituudi on ikka magus küll, kui saad õhtul linna minna ja elu nautida, ilma et peaks vähemasti kolmekümnemiilise (viiekümnekilomeetrise) kojusõidu pärast muretsema.

Ja kliima muidugi, oh õndsust. Mis meil ongi praegu, oktoobri keskpaik, eks? Ja ma mekin õhtuti aias suvekleidikese väel veini. Talvehirm puudub. Nii väsisin sellest. Ju pole ikka õige eestlane, sest mõistuse tasandil saan nelja aastaaja imelisusest vägagi aru. Aga ma ei taha ega talu enam külma ja lund ja musta jääd ja jõledaid teeolusid. Oregoni talv pakkus neid lahke käega, no nii viis kuud aastas vähemasti. Mäletan, New Mexicost ära kolides olin kuumusest tüdinenud, neli aastaaega tundus väga värskendav. Aga näe, seejärel tüdinesin omakorda jälle aastaaegadest. Või õigemini mitte aastaaegadest, vaid noist ebamäärastest ilmadest, no teate küll, säärastest, mida Eesti kliimagi lahkelt pakub. Pead ei anna, ehk kümne aasta pärast on mul taas kõrbest kõrini, aga noh, selle üle on praegu vara muretseda. Praegu olen nii õnnelik ja rahul, et sooja kliimasse tagasi sain. 

Eks riburada kirjutan kohalikku kultuuri ja ajalugu ja loodust ja me enda uut elu pikemalt lahti, seks korraks panen punkti, kell hakkab kesköö kanti kippuma, ja mul kolimisväsimus ikka veel kontides, kui aus olla.
  
Kaks esimest fotot minu, kolmas Pauli tehtud, Lillikese esimene jalutuskäik uue kodulinna mägede jalamil.  

October 14/2024

“I’ve learned that home isn’t a place, it’s a feeling.” ― Cecelia Ahern: Love, Rosie

17 comments:

  1. Ohhoo, väga äge- vähemalt piltidelt! Aga on juba kodutunne tekkinud? Kuidas koeraga ? Või lähed vahel valet rada mööda ja imestad kus kodu on ? ;)
    Loodetavasti pakub uus kodu sama värvikaid lugusid, kui vana :)

    ReplyDelete
    Replies
    1. No ole sa tänatud, hea inimene, küsimuste eest, nüüd mul järgmist postitust lihtne kirjutada :)

      Delete
  2. Hullult äge!!! Need mäed :D täpselt mulle sobivas kõrguses !!! Positiivne kadedus hinges :D
    Unises hommikus tekkis koheselt tööisu, et ikka va mammonat teenida, et kunagi kannataks blogikokkutulekule sõita :D

    ReplyDelete
    Replies
    1. Mäed on jah väga sobiva kõrgusega :), ja võrratuid matkaradu ja vaateid süle ja seljaga, nii et mis muud kui raha teenima!

      Delete
  3. Nii tore, et oled end sisse seadnud :) Ilmselt kerkis su blogi klikkide arv vahepeal kõrgustesse, sest ma käisin iga päev mitu korda siin piilumas, kuigi ma ju tean, et ajavahe jne :D

    ReplyDelete
    Replies
    1. Jah, ma tegelikult liiga kaua viivitasin selle postitusega, oleks pidanud esimese emotsiooni pealt kirjutama, nüüd sai kuidagi rabe, teised mõtted/teemad peas juba :) Aga noh, kuna nüüd (jälle) elan siin, eks ma tasapisi hakkan neid teemasid laiendama, küllap sutsu teise nurga alt, kui oma Ameerika-elu algusaastatel.

      Delete
  4. Kas see on selline linn, kus saab jala käia?

    ReplyDelete
    Replies
    1. Panen su küsimuse Indogoaalase omadega samasse sahtlisse, vastan järgmises postituses.

      Delete
  5. Ma käisin ka kogu aeg piilumas, et kas midagi uut on tulnud. Imetlen teie ettevõtlikkust ja soovin parimat elu uues kodus. Ja see külaltulemise asi ... muutub üha atraktiivsemaks.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Aitäh heade soovide eest, ja tõsi, ettevõtlikust nõudis see elumuutus tõesti...
      Aga külla tule (tulge) jah!

      Delete
    2. Ma sarikommenteerin ka, eile sai kiiresti ainult olulisim ära öeldud. Aga need pipranimelised teeviidad :-) rõõmustavad mu südant. Ma olen suur piprasõber. Roheline jalopeno koorejuustutäidisega on mu lemmik siinkandis, aga kui sinna peaksin sattuma, küll tahaks kõik erinevad variatsioonid ära proovida. Ka cayenne on meil kodus püsikasutuses, kui ükskord korraks kodutoidupoes otsa lõppes, tekkis peaaegu paanika.

      Delete
    3. No kui siiapoole tuled, võta kohe heaga varukohver kaasa, kõikvõimalike piprakaunade ja nendest tehtud pulbrite tarvis. Valik on meil siin vaat et lõputu.

      Delete
  6. Minu jaoks ainuüksi piltidele liiga .... kõrbekivine, aga hea meel su üle, kui see on see, kus sina õnnelik oled.
    Külla ma tuleks muidugi iga kell, sest inimene ennekõike.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Hakkame planeerima, kui Epp nõus on. Valitud blogiinimeste eksklusiivreis New Mexicosse. Ma käiks juba Louisianas ka ära, kui sinna sattun. Sest sealsed prantsuse juured. Mitte, et see päris ümber nurga oleks.

      Delete
    2. Kõrbekivine jah, aga tead, ma vist eelmises elus siinkandis elanud, sest kusagil mujal pole end nii kodus tundnud, Eesti kaasa arvatud. Võtan sellegi teema järgmises postituses pikemalt ette. Ja mul on hea meel, et sul hea meel, et mul hea meel.

      Jah muidugi olen nõus - blogikokkutulek New Mexicos! Ja kui juba planeerite, võtke siis South-West ikka laiemalt ette, Grand Canyon ja Monument Valley ja Canyonlands mis meil siin kõik ongi.
      Aga Louisiana, see pole kahjuks tõesti ümber nurga.

      Delete
  7. Inimsõbralikult päikeseline tundub.
    Mina sooviks teada, et kas teie uues kodulinnas pille ka mängitasse ja milliseid kleite kantasse.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Järjekordsed head küsimused! Panen ootele, nädalavahetusel ehk jagub blogimis-aega....

      Delete

Kommentaariumi pruukimise reegel:
Kui sul pole midagi head öelda, ole kena, jäta üleüldse ütlemata.