Võlgnen Rentsile viis dollarit

 


Või noh, ma ei tea, kas justnimelt Rentsile võlgu olen, aga justnimelt tema juures ma mõni aeg tagasi kihla vedasin, et Kamala Harris võidab USA presidendivalimised. Ei võitnud. Ja selles ei oska mina küll keskit muud süüdstada kui mu oma parteid. Demokraatide parteiladvikut. Sest kaasmaalaste süüdistamisest à la „viimne kui üks, kes valmiskastide juures minust erinevalt käitub, on idioot“ kasvasin välja juba mitmed aastad tagasi. Ehk seetõttu, et mu tutvusringkonnas on hulganisti Trumpi valijaid, ja sõpradegi hulgas mitmeid. Ning ma ei saa mitte mingil moel väita, et tegu oleks rumalate, harimatute, pahatahtlike, poliitiliselt pimedate inimestega. 

Kõnekas on, et kuigi valimiste ametlikud tulemused veel kinnitamata, on selge, et Trump ei võitnud nibin-nabin, vaid üsnagi suurelt, pannes tasku nii rahva hääled kui ka valijameeste. Isegi Hillary esines aastal 2016 paremini kui Harris, kuna tema päralt oli popular vote, ehkki Electoral College hääled tagasid Trumpile toona presidendiameti. (Electoral College vs. popular vote explained

Möönan, valimiseelsel suvel tekkis mulgi korraks kergendus ja lootus, plaksutasin innustunult, kui Biden pillid kotti pani ja Harris areenile astus. Paraku haihtus eufooria üsna ruttu. Aga las ma loen üles, mida demokraatidele süüks panen. Värskeim fopaa, ning pole sugugi võimatu, et õlekõrs, mis kaameli selgroo murdis, oli Papa Joe sõnavõtt kusagilt keldriurkast, kus ta Trumpi valijaid prügiks/jäätmeteks nimetas. Tule jumal appi – Ühendriikide president kuulutab, et tema arvates on rohkem kui pooled riigi kodanikest "garbage"? Ja ärge tulge jutuga, et Trumpi rallil kasutati sedasinast solvangut esimesena. Ralli on ralli. President on president. Ja seejärel ringutasid demmid muidugi käsi, kui keegi republikaanidest omakorda Harrise pihta sõna trash virutas. Et ai vai, kuidas nii saama. Aga vot saama küll, kui president eeskuju näitab. Anyway. Pean vaatama, et postitus liig vahutavaks ei kisu... eks ma kommentaarides elaboreerin üht-teist. Kusjuures sellegi postituse juures luban, et jään leebeks, kui keegi vaielda-vastanduda soovib. 

Ühesõnaga, Kamala (ja demokraatide) möödalaskmised. Minu silmis suurim, olulisim: asepresidendina varjas ja varjab siiani presidendi vaimset ja füüsilist terviuslikku seisundit. See on põhiseaduse vastane tegu, kui minult küsite. Siit tuleneb loogiliselt järgmine punkt: Biden poleks pidanud üleüldse kandideerima. Või siis juba varem oma kandidatuuri maha võtma, mitte vinti viimseni keerama. Ja siit omakorda jõuame faktini, et Harrise näol topiti kandidaat valijatel vägisi kurgust alla, ilma eelvalimisteta. Kusjuures ta kandis Bideni taaka, tekitades õigustatud küsimusi, miks asepresidendina kõiki neid ilusaid lubadusi ellu ei viinud, mida presidendikandidaadina välja kuulutas. 

Harrise viitsepresidendi valik (Tim Walz) oli äärmiselt lahja. Miks ta populaarse astronaudi Mark Kelly ja Pennsylvania karismaatilise kuberneri Josh Shapiro kandidatuurid hülgas, jääb selgusetuks. Walz on hall, vanaonulik, vasakpoolne poliitik. Ameeriklane ei taha vasakule. Ega ka liialt paremale. Ta tahab kenasti keskpaigas olla. Ja kuna Trump on vähemasti sõnades keskpaigale lähemal kui Harris, valis ameeriklane Trumpi. Sest ameeriklane tahab, et riigipiir oleks kindel, autokütus odav, inflatsioon madal, ja et ta lapsi ei õpetaks koolis mees, kes topib kampsiku alla kaks õhupalli, imiteerimaks naisterahva rindu. Demmide enda hulgaski leidus enne valimisi küllalt neid, kes ennustasid, et soosegaduses olijate huvide eelistamine üldrahvalikele läheb kalliks maksma. 

Abordiküsimus päästis demokraadid 2022. aasta vahevalimistel, eile aga, nagu näha, enam mitte. Välisvaatlejad jätavad tihtipeale tähelepanuta fakti, et Ühendriikide ülemkohus ei tühistanud abordiõigust, vaid andis otsustusõiguse osariikidele. Ja kuna suur osa ühendriiklasi ei salli föderaalvalitsust ning leiavad, et osariikidel peaks kõikvõimalikel teemadel suurem otsustusvabadus olema, leidub abordiõiguste eest võitlejate hulgaski neid, kes Ülemkohtu otsust toetavad. Märgin veel, et Kamala valimislubaduste hulka kuulus Roe v. Wade taastamine, st. üleriigilise abordiõiguse seadustamine. Mispeale mul, nagu ka paljudel teistel, kerkib keelele küsimus, et sina ja Joe olite Valges Majas pumba juures, miks te, pagana päralt, jokutasite? Miks ei alustanud seadustamisprotsessi otsekohe, niipea kui Supreme Court otsuse välja kuulutas? 

Ei hakka siin sügavale statistikasse laskuma, aga Harris kaotas Bideniga (2020 presidendivalimistega) võrreldes latiinode hääli, ja aafriklaste-ameeriklaste, ja väheasustatud piirkondade elanike. Poliitikavaatlejate sõnul kajastavad valimistulemused Väikese Inimese, keskmise ameeriklase (mida see termin iganes tähendaks) rahulolematust riigis toimuvaga. Ameeriklane ei soovi prügiks nimetatud saada, või natsiks. Nii et jah, papa Biden, tänu sellele, et sa õigel ajal vanadekodusse ei kolinud, või vähemasti suud kinni ei hoidnud, oleme täna tagasi sealsamas, kus enne su valitsusaega. Thanks for nothing.

Foto: Paul. Pilv Orelimägede kohal, täna varahommikul. 

November 06/2024

„When I was a boy I was told that anybody could become President; I'm beginning to believe it.“― Clarence Darrow

13 comments:

  1. Hommikul võimlema kõndides tundus Toronto harilikust vaiksem ja muserdatum. Trenni algust ootasid kõik saalis täielikus vaikuses - harilikult ikka lobiseme või oleme nats seltskondlikumad. Täna vahtisid kõik mornilt omaette.
    Tulemused paraku mind ei üllatanud, sh popular vote. Põhjustest loodan homme kirjutada. Hetkel olen liialt masendunud.

    ReplyDelete
    Replies
    1. OK, jään huviga su kommentaari ootama...

      Delete
  2. ameeriklaste vasak- ja paremskaala erinevus Euroopa omast on ikka hämmastav. Eurooplase pilguga vaadates tundub Walz täiesti tavaline tsentrist, mitte vasakpoolne.

    Ma lugesin väiteid, et demokraatidele läks kalliks maksma Gaza küsimus ehk Israeli toetamine, aga ei oska hinnata, kui tõsiseltvõetavad need on. Kõhutunde pealt eeldaks, et nii suure riigi valijatele on välispoliitika küsimused kõrvalised.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Ei, Gaza küsimus oli/on oluline. Või noh, oluline mitte otseses mõttes, aga kalliks läks see maksma jah, sest juudi kogukond, pluss GenZ, kel Palestiina elust-olust aimugi pole, aga protestida ja lippe põletada ja rätti kanda nii tore ja vastaline ju.

      Delete
  3. aga segadust tekitab üks: ma saan aru, mida sa demokraatidele ette heidad. Millest ma aru ei saa, on see, miks Trump valijatelt kõik andeks saab (ja miks ajakirjandus tema väljaütlemisi silub, nii et täielikust kelbasest üritatakse mingi mõte välja võluda).

    ReplyDelete
    Replies
    1. Ma sinuga ühes paadis: ei saa aru, miks ta valijailt kõik andeks saab. Aga ses osas, et KOGU meedia ta väljaütlemisi silub, sa eksid. Vasakpoolne (st. siinses mõistes vasakpoolne) ei silu mitte üks raas. Vastupidi, võimendab.

      Delete
    2. p.s. Valijailt andeks saamine - ma paar päeva tagasi sattusin artiklile, kus osutati üha süvenevale trendile, et mitte-valitseval parteil/kandidaadil on eelised valitseva ees, sest rahvas rahulolematu, ja paneb (põhjendamatuid) lootusi nn. värskele verele (Gruusia, Moldova ja mis seal veel oli näiteks toodud). Et äkki saab parem.

      Delete
  4. ja needsamad ameeriklased, kes föderaalvõimu ei toeta, on ometi valmis valima Vance'i, kes on öelnud, et pooldab föderaalset abordikeeldu.

    ReplyDelete
    Replies
    1. No sa otsid loogikat kohast, kust seda võimatu leida :) (Vt. näiteks kasvõi EKRE valijad.)

      Delete
    2. p.s. Ameeriklane (üldistan!) valib paljudel juhtudel parteid, mitte kandidaati. Seda nii vabariiklaste kui demokraatide poolel. Kusjuures partei-eelistus on tihtipeale nö. päritav, st. kui perekond on hakanud ühe kindla partei poolt hääletama, tehakse seda läbi mitme põlvkonna.

      Delete
    3. ... ja kas ma seda olen maininud, et me Pauliga tegime tõesti KÕIK, mis mis me võimuses, et Trump pukki ei saaks? Kaasa arvatud see, et kuna siinmail saab parteid vahetada sama lihtsalt kui sokke, regasime end kevadel republikaanideks, et eelvalimistel Trumpi VASTU hääletada, st. ükskõik millise teise kandidaadi POOLT. (Eelvalimistel saab hääletada vaid parteisiseselt, üldvalimistel ka parteiüleselt.)
      Paraku trikk ei töötanud, Donad oli vabariiklaste partei eelvalimistel ainuke kandidaat, teised kukkusid kõrvalt ära.

      Delete
  5. Ähh, mul oli postituses hea mitu typot, sh. Walzi nimi. Parandasin.

    ReplyDelete
  6. This!!
    The Independent Senator Bernie Sanders: "It should come as no great surprise that a Democratic Party which has abandoned working class people would find that the working class has abandoned them. First, it was the white working class, and now it is Latino and Black workers as well."
    "Will the big money interests and well-paid consultants who control the Democratic Party learn any real lessons from this disastrous campaign? Will they understand the pain and political alienation that tens of millions of Americans are experiencing? Do they have any ideas as to how we can take on the increasingly powerful Oligarchy which has so much economic and political power? Probably not."
    https://www.newsweek.com/bernie-sanders-rips-democrats-harris-election-loss-1981742

    ReplyDelete

Kommentaariumi pruukimise reegel:
Kui sul pole midagi head öelda, ole kena, jäta üleüldse ütlemata.