… kuidas see immigratsiooni-asi meil siin USA lõunapiiri ääres käib. Mitte statistiliselt, vaid päriselt, reaalelus. Õigemini olin veel eile täitsa kindel, et sisserändeteemat ei puuduta ma uuesti niipea, isegi mitte pika tokiga, aga Paul laekus täna paaripäevaselt camperdamiselt Las Crucese lähistel, ja ma lihtsalt pean tema loo edasi rääkima. Et saaksite aimu, mida toob kaasa kehvasti valvatud piir pluss kehv immigratsioonialane seadusandlus inimlikul tasandil, mitte mingites umbisikulistes numbrites.
Panid Paul ja ta vana hea sõber mõlemad oma camperitele hääled sisse, sõitsid Las Crucesest loodesuunas, Sierra de las Uvas mägedesse. Lõid laagri üles, sõid kõhud täis, nautisid sigarite ja väikese viskiga õhtupoolikut. Ühtäkki nägid kahte border patrol sõidukit teed mööda lähenemas. Asjapulgad peatusid, tervitasid viisakalt ning teatasid, et neil on infot, et "koiotid" (immigrandismuugeldajad, Mehhiko narkokartellide käpa all, tulnukate üleandjad saavad makstud Mehhiko poolel, vastuvõtjad USAs) olla päevake tagasi 25-30 piiriületajat kusagile lähikonda maha poetanud. Olgu laagrisolijad valvel. Ega midagi. Piirivalvurite lahkumisest sai paar tunnikest mööda, ja laagrile läheneski varastes kahekümnendates, räsitud välimusega meesterahvas. Täiesti ilmastikusobimatult riides - teksad, viledaks kulunud T-särk ja flip-flopid. Näljane, janune. Englishit mitte sõnagi. Mingil moel said kolm meest siiski suheldud, ning ilmnes, et poiss tuleb Mehhikost, ta vend konutavat kusagil sealsamas läheduses mägedes. Paul ja ta sõber, veendunud, et “külaline” endast ohtu ei kujuta, panid hädasolijaile kiirkorras proviandipaki kokku, võileivad ja vesi pluss veel üht-teist, ning kutt kadus õhtuhämarusse.
Möödus järjekordne tunnike-poolteist, needsamad border patrol mehed uuesti laagri juures, kaheksa piiriületajat autodes, samast, eelpool viidatud ligi kolmekümnesest seltskonnast. Turvaliselt autodes, sest ületulijad soovisidki kinni nabitud saada, sooja tuba ja sööki sisserändajate kogu(ne)miskeskuses. Lootuses, et antakse ka advokaat, kes neid siis immigratsioonikohtus esindab, bürokraatiakadalipust läbi aitab, et ei saadetaks üle piiri tagasi. Paulil ja Jeffil sedajärgi muidugi erilist öörahu polnud, tukkusid valmisolekus, täisriides. Kusagil kesköö ajal tiirutanud ka helikopter mägede vahel, ilmselt püüdes ülejäänud seltskonda lokaliseerida, neid, kel ei õnnestunud piirivalvuritega kohtuda.
Vot sedaviisi elame me siin lahtise piiri ääres. Ühendriikide valitsus ei anna sisse rännata soovijaile selgeid signaale. Immigratsiooniseadus on auklik nagu sõelapõhi. Massid liiguvad lõunast põhja suunas lootuses, et USA tulijaid toidab ning katab, seni kuni nad jalad alla saavad. Ja kui ei saagi, toidetakse ja kaetakse sellegipoolest. Ametlikes piiripunktides ei suudeta sisserändajate vooluga toime tulla, ja mitteametlikke ületuskohti haldavad-valdavad needsamad "koiotid", saates inimesed talviselt külma kõrbeöösse (või suviselt kuuma kõrbepäeva) kannatama, halvemal juhul surema. Ja see kõik, kurat, leiab aset põhjusel, et nad seal üleval Washingtonis ei suuda normaalse riigi kombel piiri pidavaks muuta, mõlemad parteid hüpitavad teemat edasi-tagasi nagu kuuma kartulit. Nii et jah, kuigi Trumpi müür oli suurushullustusest tõugatud mõte, siis sellest, miks see mõte idanema hakkas, saan ma aru. Ning kuna me nüüd siia täitsa piiri äärde tagasi kolisime, ei jää küllap viimaseks korraks, mil kirjutan sellest, mismoodi kontrollimatu immigratsioon välja näeb. Reaalselt välja näeb, mitte paberil.
November 22/2024
ilus, inimlik kirjeldus ja Paulist ja tema sõbrast väga lahke!
ReplyDeleteVenemaa teeb Balti riikide ja Poola piiri ääres sama, mis kartellid seal.
Meie kohalikud populistid aga kiresid vahepeal hoopis, kuidas idapiiri väljaehitamine on raha raiskamine.
Kusjuures Paul ütles, et border patrol mehed käitusid samuti väga inimlikult ületulijatega, seda oli heameel kuulda. Samas, see toob uuesti esile asjaolu, et Washingtonis ei liigutata lillegi, kui just bussitäisi pagulasi sinna ei transpordita. Piiriosariigid on jäetud omapead, ja nii sõltubki ületulijate esmane heaolu kohalike piirivalvurite ja kohalike elanike heast tahtest. Föderaalvõim pistab pea liiva alla.
DeleteJa Lõuna-Europasse tulevad kaubistejate abiga Põhja-Aafrikast ja sealtkaudu kogu ülejäänud Aafrikast. Kreeka ja Itaalia saared on päris hädas. Lisaks veel need, kes Vahemere rändemarsruudil upuvad, liigselt täis topitud paatides jne jne. Ja me koosolekutel arutame ja arutame, aga siiamaani pole liiga kaugele need arutamised viinud. Rändeküsimus on suuresti ka see, mis Euroopas paremäärmuslased tõusuteele viib.
ReplyDelete"Rändeküsimus on suuresti ka see, mis Euroopas paremäärmuslased tõusuteele viib."
DeleteUSAs täpselt sama. Paremäärmuslaste tõusutee, ja lõputu, mitte kuhugi viiv arutamine.
Need, kes yle Eesti piiri tulevad, kipuvad varastama ja vägivaldsed olema. Salaviin ja -suitsud on ka teema.
ReplyDeleteJah, siinpool on samuti probleeme ületulijate kuritegevusega. Ja mitte vähe.
DeleteNojah, aga see on tagajärg. Ise ka ei tahaks seal elada. Enne ei lõppe, kui pole põhjus kõrvaldatud ju
ReplyDeleteParaku pean küsima, mida sa silmas pead, öeldes "seal". Mehhikot? Teisi Kesk- ja Lõuna-Ameerika riike, kust immigrante voorib? (Rõhutan veelkord, nagu postituseski, et asüülitaotlejad on hoopis eraldi teema, need, kel elu või heaolu ohus. Mina räägin praegu elatustasemepagulastest.)
DeleteMehhikost rääkides. See riik ei ole, vastupidiselt eurooplaste arusaamale, üleni mingi õudne narkourgas. Kuigi jah, majanduslikku ebavõrdsust on palju, aga seda on ka USAs, on mujalgi, mh. Euroopas. Tunnen otse ja kaude küllalt ameeriklasi, kel näiteks teine kodu Mehhikos, või kes seal aastaid elanud, või praegu elavad, või elama kolida kavatsevad, erinevatel põhjustel. Mexico City, pea 10 miljon elanikuga metropol, kogub USA loovinimeste hulgas elukohana üha enam populaarsust. Minulgi isiklikult poleks miskit Mehhikos elamise vastu, loodus ja kliima on võrratud, kultuuri ja ajalugu süle ja seljaga.
Mis rände põhjustesse puutub, siis need on nii sügaval, et ma küll ei kujuta ette, kuidas ja mismoodi USA-l neid lähiajal kõrvaldada oleks võimalik. Ja oletame, et kõrvaldataksegi, kas siis seepeale oleks OK lõunapiir samamoodi lahti jätta nagu ta praegu on, lootuses, et keegi enam üle ei tule, sest mujal on elu parem?
Inimlikust küljest vaadatuna saan ma suurepäraselt aru, et iga indiviid püüdleb parema elujärje poole, tulgu selleks kasvõi ebaseaduslikult piiri ületada. Küsimus on selles, KUI palju piiriületajaid suudab USA vastu võtta, ilma et kogu elanikkonna (sh piiriületajate) turvalisus ja hüveolu oluliselt langeks. Ma pole kursis, ehk piirab ka EL immigrantide arvu, ei? Või lastakse kõigil sisse rännata, kes vähegi soovivad?
Me üritame, aga samad raskused.
DeleteMa olen nüüd nats segaduses. On see piir siis lahti või lihtsalt halvasti valvatud?
ReplyDeleteKui piir on lahti ja tulla võivad kõik soovijad, siis mille alusel neid ületajaid võimude poolt kinni nabitakse?
Ma lihtsalt ei ole USA-Mehhiko piiri teemaga nii kursis.
Muus osas, mis puudutab sisserännet, siis probleem kipub igal pool sarnane olema. Piiriäärsed alad on pideva turmtule all ja kaugem piirkonnad ei huvitu. Ühelt poolt on väga humaanne ja humanitaarne võtta hädasolijaid vastu, teisalt ei taha keegi nende peale ressurssi kulutada.
Majandusliku elujärje parandamine ei ole kusjuures üldse suurim tõukefaktor nagu sageli arvatakse. Sellest olulisem on hoopis kohaliku kogukonna olemasolu.
Paraku on USAs nüüdseks nii suur mehhiklaste kogukond, et see juba ainuüksi ei lase sisserändel vaibuda. Ja kui ma ei eksi, siis on need kogukonnad just lõuna osariikides (Cali, Florida, NM, AZ) ehk siis kus on, sinna tuleb juurde.
Piir oh halvasti valvatud. Need ületulijad, kellest postituses juttu, viibivad USAs ebaseaduslikult. Föderaalvalitsus ei raatsi piirikontrollile resurssi kulutada, kuigi see ta kohustus; üritab koorma piiriosariikide kanda jätta. Lisaks, nagu mainisin, immigratsioon on hea poliitiline laskemoon, kumbki partei justkui ei üritagi lahendust saavutada, siis ei ole ju teisele poolele enam miskit sel teemal ette heita.
DeleteMis nüüd kogukonda puutub, siis jaa, ühest küljest on sul õigus. Teisalt, alati pole sugug nii, et kus on, sinna TAHETAKSE juurde. Paradoksaalselt on immigratsioonivastaseid väga suur osa just siinsete mehhiklaste/latiinode hulgas. Seesama "mina tulin seaduslikult, maksan makse, olen end üles töötanud, miks teised niisama saavad". Kusjuures ma ei räägi kuulujuttude põhjal. Mu mehe noorema poja kauaaegne elukaaslane (kohe varsti ka abikaasa, pulmad tulemas) on 40+ mehhiklanna, lapseeas koos vanematega seaduslikult sisse rännanud. (Mitte et see siinkoha oluline oleks, aga end filmiäris üsna kõrgele üles töötanud, tehnilise poole peal.) Ma tunnen ta peret samuti üsna hästi, muuhulgas sealsest allikast ka mu teave pärit.
Ma ilmselt kordan ennast, aga ausalt, immigratsiooni, nii seadusliku kui ebaseaduslikuga on minu kogemuse põhjal küll nii, et üks asi on numbrid ja uudised, teine asi on reaalne elu.
aah, ma tänan - see selgitas.
DeleteJa juba olemasolevad immigrandid ongi tihtipeale kõige suuremad sisserände vastased. Natuke nagu alateadlik ringkaitse ja oma eristaatuse rõhutamine. :)
Vähemasti uuringud näitavad, et immigrandid on sisserände osas tunduvalt konservatiivsema hoiakuga kui kohalikud.
Reaalne elu ongi tihtipeale midagi muud. Sestap on ka EL-siseselt ühtsetes immigratsioonireeglites nii keeruline kokkuleppele jõuda - liikmesriikide kogemused ja positsioonid on lihtsalt nii erinevad. Ebaseadusliku piiriületuse osas on keeruline statistikat teha aga nt asüülitaotluste puhul ei saa võrrelda Eestit ja Hispaaniat.
Kahtlustan, et USAs võib olla sarnane probleem. Föderaalsel tasandil on keeruline reguleerida, nii et kõik rahul oleks. See muidugi ei tähenda, et võiks segadust juurde teha nagu praegu.
Jaa, huvitav sissevaade, aitäh.
DeleteAga võta heaks! Nende sissevaadetega on tegelikult nii, et nagu ma igal pool korrutan, USA on justkui elevant viie pimeda mehe käes. See, mida mina näen ja arvan, ei kattu vägagi tõenäoliselt mõne teise osariigi elaniku nägemuse ja arvamisega, olgu siis küsimus sisserändes või milleski muus. Arvamisi kallutavad lisaks asukohale ju ka maailmavaade ja elujärg ja veel sada asja.
DeleteLisaks blogin omaenese elus ja olust, mul pole tõsiseltvõetav poliitika- või majandusblogi, kuna puudub sügavam huvi nende teemade vastu. Kirjutangi emotsiooni pealt, üritades faktidega mitte väga puuse panna. Aga samas, jah, on mul tõepoolest seesamune kohalolija eelis, ja kohati on jube raske end vaos hoida, kui eurooplased tunduvad paremini teadvat, kuidas siin Ameerikamaal elu käib :)
Ma arvan, et üsna palju on tahtmatust kauge kandi sise-elu sisse süveneda. "Las need slaavlased tapavad üksteist seal euroopas, mis meil sellest" ja "las need usa osariigid jauravad seal omavahel, mis meil sellest".
DeleteAinult et USA on nii suure mõjuga riik, et selle siseprobleemid mõjutavad ka meid siin Euroopas.
Euroopas on selge vahe vanadel sotsialismisleeri riikidel ja Vanal Euroopal. Esimesed ei taha migrantidest kuuldagi ja teevad nende elu nii keeruliseks kui võimalik, teised aga ei söanda euroopalike väärtuste austamiskohustuste egiidi all midagi ette võtta ja loodavad salajas, et Ida-Euroopa hääled siin peale jäävad. Muuhulgas püütakse ka laienemisstrateegias lahedusi leida , kust mujalt need Albaaniasse migrantide keskuste asutamise plaanid tulid...
DeleteAmeerikast ei tea mina isiklikult mitte midagi, kui just Truman Capote ja ta luiged välja jätta, ja ega tahagi teada, niivõrd on suurnud wokism mind tagajalgadela ajada. Nii et sarnaselt paljudega vältida seda, mis ei huvita, lihtsalt väldin seda maailmajagu kuidas vähegi suudan (ei saa öelda, et alati õnnestub).