Vahitorn

 


Vean viie dollari peale kihla, et pealkirja lugedes arvasite, et mul jälle misjonärid ukse taga käinud. Või oot, ma pole seda lugu vist rääkinudki? Et käisid? Paar nädalat tagasi. Paul transportis parasjagu me trucki ja camperit Oregonist New Mexicosse, mina üksinda uue kodus, käised üles kääritud, selg higine, seadsin tuttuut majapidamist jonksu. Ühtäkki uksekell. See oli esimene kord muide, mil uue kodu uksekella kuulsin, nii kena kõlaga teine. Anyway. Ukse taga kaks viksi ning viisakat noort meest, tumedates viigipükstes, valgetes triiksärkides, nimesildid rinnas. Ütlematagi selge – jehoovatunnistajad. Et tere päevast, proua, ja kuidas läheb, ja kas nimi Jesus Christ ütleb teie midagi; kui ei, siis me hea meelega tutvustaks. Ma teinekord olen säärastes situatsioonides suht suu peale kukkunud, aga seekord välgatas, ja mõningased näitleja-anded lõid kah välja. Tervitasin sama viisakalt ja sõbralikult vastu, ja poistele sügavalt silma vaadates pihtisin vandeseltslaslikult, et pärinen seitsme maa ja mere tagant, pisikeselt, paganlikult maalt, mille elanikke Jeesuse Kristuse nimel sajandeid rapitud, mistõttu mul nimetet isiku vastu soojad tunded puuduvad. Niipea kui olin sõnad “a small Pagan country” kuuldavale toonud, läksid noormeeste silmad suureks kui tõllarattad, vähe puudus, et risti ette ei löödud, et vanakurja eemal hoida. Lõpetsin lühikese ajaloo-alase loengu heatahtliku soovitusega naabermaju külastada, seal ehk leidub viljakamat pinnast, kuhu religiooni-seemet külvata. Poisid taandusid kiirustades, selg ees, mina jätkasin majapidamistöödega. 

Aga tegelikult ei plaaninud ma postitust üldse nii pikalt sisse juhatada, tulin hoopiski küsimustele vastama, neile, mis heade lugejate poolt eelmise kirjatüki alla jäeti. Võtan ükshaaval ette, sest kõigist teemadest meeldiks mulle pikemalt pajatada, ühteainsasse postitusse ei taha kokku pressida.

Alustame koerast. Et kuidas Lillikesel see va kohanemine läheb siin. No kui aus olla, siis tema ilmselt elanuks hea meelega Oregonis edasi, kui koerapsühholoogia alased teadmised ja kogemused mind nüüd päris alt ei vea. Tal oli seal rohkem vabadust, talle ei meeldi kuum kliima, ja nii edasi. Samas, linnalõhnad tunduvad Lillit vaimustavat. Ja kõrbemaastik veetleb samuti, vähemasti säärane mulje on mulle me jalutuskäikudest jäänud. Aga jah, siin pole tal säärast võrratut vaadet kanjonisse ja üle selle, pole pehmet muru ja varjulisi põõsaaluseid. Vaade kui niisugune puudub taga-aias hoopis, sest see on üsna kõrge müüriga piiratud. Pakume talle küll iga päev mõningast maja ees olelemist, niimoodi on ta naabreid ja nende lapsi ja autosid ja koeri tundma õppinud. See rahuldab mõnevõrra Lilli valvuri-vajadusi, kuigi meelsamini veedaks ta seal muidugi terve päeva. Mida meie Pauliga jällegi endale lubada ei saa – no ei istu ju päev otsa koeraga maja ees. Aeda meil selles küljes pole, krunti piiramas, mistap Lillit hoiame rihmas. Me naabruskonnas on kena komme mitte lasta penisid vabalt ringi kablutada.

Ühesõnaga. Taga-aias oli Lillikesel igav, sest üle müüri ta vaatama ei ulatunud. Aga igavlev koer on teadagi pahandust tegev koer, pealegi Lillikene selles eas juba (novembri alguses saab 8), et aju tuleb tingimata stimuleerida, muidu saabub varane vanadus. No mõtlesime me Pauliga mis mõtlesime, aga välja mõtlesime, kuidas Lillit erksana hoida. Ehitasime keset aeda 70 cm kõrguse puidust platvormi, mehhiko pleediga polsterdatud, millel Lilli vabalt istuma ning lamama mahub. Ja kuna taga-aias on maapind tänavatasapinnast poolteist meetrit kõrgemal, avaneb Lillikesele platvormilt kena ülevaade, kes, kus, millal ja kuhu kõnnib või sõidab. Ja mis iseäranis oluline: milliseid liigikaaslasi tänaval liigub, peremeeste lõa otsas muidugi. 

Lilli on väga heas füüsilises vormis, platvormile hüppamine ei valmista vähimatki raskust (kuigi Paul esialgu planeeris eskalaatorit või midagi, inseneri mõtteviis, noh). Platvormile hüppamise käsklus on “watchtower!” Sellest ka postituse pealkiri. 

October 18/2024                                                                          

“A Native American elder once described his own inner struggles in this manner: Inside of me there are two dogs. One of the dogs is mean and evil. The other dog is good. The mean dog fights the good dog all the time. When asked which dog wins, he reflected for a moment and replied, The one I feed the most.” ― George Bernard Shaw

18 comments:

  1. Mu süda sulas Lillikese elu-olu lugedes. Tundub, et kohanemine on läinud sujuvalt ja uued linnalõhnad annavad Lillile võimaluse meeli erksana hoida. Lilli on loomult julge "tüüp", ei löö põnnama uute väljakutsete ees :)
    Sinu "Paganamaa" jutustuse võtan järgmine kord kasutusse, ka meie külavahe teele eksib valges triiksärgis mustas ülikonnas nimesildiga varustatud tegelasi. Kuna naabrite tiibetlane on vanaks jäänud (11 a) siis on noormehed ka julgemalt käima hakanud.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Jah, see paganluse-trikk on tõesti efektiivne :)
      Koertest rääkides: olen kõik su Elli-postitused hoolega läbi lugenud. Väga vahva loom!

      Delete
  2. Issake, tundub nagu eile kui Lillikese võtsite ja juba 8 aastane. Kuhu see aeg kaob🙂. Selle mormoonide jutu peale tuli meelde kui mulle ka need triiksärgid ukse taha ilmusid et naaber olla soovitanud just minu ukse taha tulla, ajas naerma küll kui mõtlen et lähevad ka su naabrite juurde et näe see naaber saatis.🙂

    ReplyDelete
    Replies
    1. Onju, täitsa shokeeriv, et Lilli juba 8!!
      Ning jah, tõesti, ma poleks vist pidanud naabrite suunas viitama, kui nüüd takkajärgi tark olla...

      Delete
  3. Naeran nagu hyään, sest olen maausu maiguline agnostik, seega pagan, mis pagan :)
    Koertele tõesti meeldib kõrgemal kohal lamaskledes ringi vaadata. Kui vaatetorni pole, siis käib tugitool kah! Ma usun, et Lillil on uues kodus palju, palju vaadata ja põnevust jätkub kauaks.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Ma, muide, olen samuti agnostik.
      Ning jaa, koertele meeldivad kuudikatused ja tugitoolid jne :)

      Delete
  4. Kordan kõiki eelnevaid kommentaare :) ❤️ 🐶.
    Nii äge+ see vahitorni asi. Sa ikka oskad :) :)
    Koera teemal -guugelda Tln loomaaia tiigriorgu, saad veel häid ideid :) :)

    ReplyDelete
    Replies
    1. Nii hea soovitus, aitäh!
      Me ise siin mõtsime, et võtaks kasside "mööbli" eeskujuks ja teeks Lillile lihtsalt suuremate mõõtmetega variandi :)

      Delete
  5. Issand kui nunnu! Ma arvan, kui Lillil oleks krediitkaart, siis ta telliks teile roosikimbu selle peale.
    Olen veebiavarustes näinud ka seda, et koertele tehakse spets madalad aknakesed, kust nad välja saavad vaadata, kas teie aiamüür seda ei võimalda?

    ReplyDelete
    Replies
    1. "Ja "issand" on siinkohal lihtsalt kena susisev sõna, mida hüüatada, sest ma ei usu mitte halligi, pigem sümpatiseerivad mulle mitmesugused lood alternatiivsetest ja infantiilse mõttelaadiga, kuigi kõikvõimsatest looja-olemitest, nagu Solaris, Amberi kroonikad ja üks veider ulmejutt, kus sündis laps, kes suutis ja teadis kõike, asjaolu, mis põhjustas paksu pahandust, sest tema eetilis-moraalne areng oli ikkagi beebi tasemel.

      Delete
    2. Neid koerte aknaid isegi müüakse: https://www.amazon.com/Luxuries-Durable-Acrylic-Outside-Satisfying/dp/B08PKNYMC5
      kuigi ma ei tea, kui palju koera lõhnade puudumine häiriks, aga selle vea saaks õigete tööriistade abiga ära parandada.

      Delete
    3. Müüri sisse augu uuristamine on kuldaväärt nõuanne. Ainuke asi, et me üürime seda maja, ja ma ei tea, kui õnnelikuks see landlordi teeks, kui me ta müüri lammutama hakkaksime...
      Aga muidu, jah, kui me järgmises kodus peaks see probleem tekkima, siis pole muud kui kuvalda kätte, ja aken ette :) Lõhnade puudumine pole muide probleem, need heljuvad üle müüri nagunii, praeguses koduski.

      Delete
    4. Ahjaa, ja sinu nimetet ulmejutt tuleb mulle kuidagi tuttav ette. Autorit ei mäleta, aitad äkki?

      Delete
  6. Mulle meenus, kuidas ma kord Londoni metroos noore jehhoovatunnistajaga kohtusin. Alustuseks ikka vana hea usuteema, aga ma ütlesin ausalt, et luterlane kaugelt Eestist (tegelikult küll pagan, aga ristitud ja leeritatud) ja kust kandi mehi ise olete. Ja siis me rääkisime mitu peatusevahet küll kodumaast ja koduigatsusest, ja mis on uuel maal raske olnud ning lahkusime sõpradena. Ma igatahes loodan, et noorel inimesel oli hea tunne, et keegi tema kui sellise vastu huvi üles näitas ;)

    ReplyDelete
    Replies
    1. Jaa, ma kah olen igasugu usukuulutajate vastu reeglina lahke. Oregonis postkontori juures olid mingi X usulahu lahked vanainimesed tihtipeale platsis oma buklettidega, nendega sai juttu puhutud küll ja veel. Kusjuures religioonist ei sõnagi, lihtsalt ilmast ja ilmaelust ja nii.

      Delete
  7. Ma olen kunagi 20 aastat tagasi jehoovakad niimoodi ära ehmatanud, et nad arvatavasti meie linnaossagi hulk aega tulla ei julgenud. Elasime tol ajal suvilas, teeristi ääres. Maja tagahoov oli kõrvaltänavale näha. Mina istusin kuldse suvise pühapäeva puhul maja taga ja jõin hommikukohvi. Rinnahoidjata. Särgita. Tüübid läksid mööda algul sedapidi, et nad mind ei näinud. Varsti tulid tagasi (see oli tupiktee) ja küll siis äkki läks samm kiireks! Praegu ma seda trikki enam ei söanda kasutada, kere on oluliselt rohkem "vanunud" ja ei tihka. Tuleb kõneosavusega hakkama saada.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Oh, nii tore lugu, aitäh jagamast!!
      Aga mis "vanunud" keresse puutub, siis... hmm... ma justnimelt julgustaks seda kasutama. Peletab kutsumata külalised veelgi tõhusamalt eemale :)

      Delete
    2. No usukuulutajatele ma võin lipendava ülakehaga vabalt poseerida, see pole küsimus. Ma lihtsalt ei tea iial, millal nad siiakanti võivad juhtuda. Kogu aeg alasti õues ringi kooserdada siiski ei söanda, sest külarahvast, kes möödaminnes mu õuealale ka näevad, hakkab kahju.

      Delete

Kommentaariumi pruukimise reegel:
Kui sul pole midagi head öelda, ole kena, jäta üleüldse ütlemata.